3. závod Českého poháru žactva - Jablonec n.N. 11. - 12. února 2017

Úvod » Aktuality » 3. závod Českého poháru žactva - Jablonec n.N. 11. - 12. února 2017

Postup na ČP si vyjeli 3 naši závodníci - Ondra Jiránek v kategorii žáků B a Bára Matošková (ta už vloni) a Markéta Farská v kategorii žákyně C. Fotky z prvního dne najdete zde a ze druhého dne tady.

V pátek jsme jeli na trénink, závodníci po nástřelu (nic moc, zejména Ondra měl v závěru problémy) a projížďce po tratích závodníci odjeli a trenéři šli nejdříve na poradu (zjistili jsme, že nedělní závod v biatlon crossu je myšlen vážně) a potom do fronty na odevzdání lyží na mazání - tady zjistili, že všichni jsme si rovni, ale někteří jsou rovnější a tak přesto, že stáli ve frontě první, museli se dívat, jak se značí mraky lyží nejmenovaného krkonošského klubu. Nicméně, nakonec se podařilo lyže předat a i poslední část výpravy mohla odjet domů.

V sobotu trochu ve spěchu proběhl nástřel a první šel na start s číslem 29 Ondra. Lyžařsky na profíky nestačíme, to jsme věděli, ale Ondrovi se navíc silně nepovedla první ležka (za 3), potom ještě v úzkých koridorech střelnice upadl a trenérům se také nelíbila jeho pomalost ve všech činnostech na střelnici - přece jen je už zkušenějším závodníkem. Ale druhá ležka už byla za 0 a i když v závěrečných kolech už toho měl Ondra plné zuby, nakonec z toho bylo jen o trochu horší umístění, než v Novém Městě - skončil na 35. místě s více než tříminutovou ztrátou na vítěze a vyjel si 62 bodů. To by pro postup na MČR nestačilo, naštěstí si ho vyběhl v Novém Městě. Potom po dlouhé pauze s číslem 227 startovala Markéta. Začala trénovat teprve v této zimní sezóně, běžela druhý závod v životě (přitom první na Mísečkách se snad ani nedá pro počasí, které panovalo, počítat...) a zkušenosti trochu chyběly (bylo to vidět například při přeběhnutí svého stojanu na zbraně a pomalejších činnostech na střelnici). V běhu také na nejrychlejší nemá, ale na druhé straně ji musíme pochválit za snahu na trati a výbornou střelbu (1, 0), navíc na její zvyklosti poměrně rychlou! Postup na MČR se jí vyběhnou nepodařilo (získala 56 bodů), ale myslíme si, že v létě to s ní soupeřky nebudou mít lehké!!! Bára Matošková si vyběhla své zatím nejúspěšnější pořadí na ČP, i když to na  ní nebylo po závodě moc vidět (to Koukalová slaví úspěch jinak!) - kdyby se usmála nebo řekla "Dobrý, ne?", byli by trenéři spokojenější. Jinak ji musíme pochválit za to, že si počínala opravdu zkušeně (jen s nandáváním hůlek při odjezdu ze střelnice má trochu potíže a lehce ztrácí) a výborně střílela (0, 0). Vyběhla si 74 bodů a tím zároveň postup na MČR! Dobré také je, že Markéta i Bára v kategorii ještě zůstávají i příští letní a zimní sezónu, takže ještě mají lepší chvíle před sebou.

V neděli bylo všechno jinak, na programu byl biatloncorss - s biatlonem to až tak moc společného nemělo, pravda je, že kdo umí na lyžích dobře běhat, poradí si i s testem obratnosti (skoky, slalom do kopce i s kopce, podjíždění překážek, přešlapování překážek bokem, jízda pozadu). No, my bohužel na lyžích dobře neběháme... Ale i tak - Ondra skončil na 32. místě a získal přes 69 bodů, tedy jen malinký kousek od hranice postupu na MČR. Výborně (a rychle) střílel (za 0), čímž trochu vymazal nepříjemný dojem ze sobotní první střelby. Podobně jako Ondra dopadla i Bára - 31. místo a přes 68 bodů - možná, že nebýt střelby za 1, dosáhla by i na limit postupu na ČR. Ale naštěstí oba - Ondra i Bára - mají postup vyběhnutý a na disciplínách nezáleží, na MČR se biatloncross neběží :-). Pro Markétu byla tato disciplína trochu nad její síly, ale kdo by ještě na začátku sezóny řekl, že se dostane na Český pohár a neudělá nám ostudu! Vždyť tehdy ještě ani nevěděla, jak vypadá biatlonová vzduchovka a lyže měla jen na procházky po Jizerkách...

Kromě Báry a Ondry, kteří za 14 dní jedou do Harrachova na MČR, pro ostatní závodní zimní sezóna prakticky skončila. Ale na trénincích ještě s lyžemi budeme pokračovat, protože by bylo hříchem nevyužít dobrých sněhových podmínek a nepokusit se zlepšit v běhu na lyžích. O těch, kteří třeba i trochu umějí, ale věkem ještě letos na zimní závody nemohli, ani nemluvě. Například Agáta by na tom příští rok neměla být špatně, začal trénovat i její brácha, který má slušnou fyzičku, byť technicky to ještě ono není a navíc má zkušenosti se střelbou ze střeleckého kroužku a je tu spousta mladých, kteří na jaře vyrazí na první závody v letním biatlonu - tady si víc troufáme i v ostatních kategoriích - ale příští zimu už nás na Českém poháru bude určitě víc!