Mikulášovice 2. června 2018

Úvod » Aktuality » Mikulášovice 2. června 2018

Závody v Mikulášovicích byly poslední možností dosáhnout na body před konečnou nominací na 1. kolo Českého poháru v letním biatlonu! Jeli jsme jen s jedním trenérem. Tomáš s Bleskem totiž byli na putování na kolech (i se svými ratolestmi, takže jsme byli oslabeni i v možnosti reprezentovat náš klub nějakými slušnými umístěními), Pavel s Janou měli povinnosti v Hrádku při zajišťování dětského dne a tak to zůstalo na Milanovi. Naštěstí Petr Lajtkep zajistil prohlídku tratí s mladšími kategoriemi a Jana Závacká fotky z celé soboty. Ty si můžete prohlédnout tady. A nakonec ani výsledky nebyly špatné - dvě zlaté nejsou k zahození. Na druhé straně ale byly i neúspěchy - o tom dále...
Získat další body do republikového žebříčku vyrazilo tedy 12 závodníků našeho klubu ve vzduchovkových kategoriích (malorážkovou střelnici v Mikulášovicích nemají). Někdo sice dal přednost brouzdání po atrakcích Chrastavských slavností, jiní plachetnicím a jiní zase výše zmíněnému víkendovému putování na kolech, ale zbytek našich mladých závodníků byl rozhodnut neprodat svoji kůži na posledním biatlonu před českým pohárem zadarmo. I přes oslabení jsme opět byli na závodě největší výpravou a nakonec i hodně úspěšnou.
Nastřelili jsme (někdo s většími, jiní s menšími problémy) a čekali jsme už jen, až začne závod. První z našich startovala Terka Farská v kategorii žákyň A. Dobře nastřílela (za 1), běžela tak, jak v poslední době běhá (tedy dobře) a výsledkem bylo první místo. To vůbec nebyl špatný začátek! Pokračovala Bery Lajtkepová, která totéž co Terka, předvedla ve starší kategorii žákyň B. Střílela dokonce dvakrát za 0 a přidala tradičně dobrý běh (i když Drbohlavová z Klecan byla rychlejší...) a přesvědčivě vyhrála o půl minuty! Získala spoustu bodů, které potřebovala, aby měla pozici v republikovém žebříčku do 25. místa. To zajišťuje účast ve velkém poháru, Bery byla před tímto závodem na 18. místě. Výborně si také vedla v této kategorii o rok mladší Jola Závacká. Po smolných závodech, doprovázených několika diskvalifikacemi, zvládla závod v Mikulášovicích výborně a se střelbou 0+1 (zatím její nejlepší výsledek) skončila pátá se slušným bodovým hodnocením jen o pět vteřin za výbornou Kreuzovou z Manušic. V nejstarší kategorii C se našim zástupkyním nevedlo - už zkušená Verča Šípková hodně špatně nastřílela (3+3) a skončila devátá. Kladem byl její dobrý běh, což by do budoucna mohlo přinést dobré umístění. Hned za ní skončila Monika Pařízková. Ta běžela druhý závod v životě a slušně střílela v prvním kole (za 2), ale ve druhém to bylo za 5 a naděje na dobré umístění zmizela. Výsledkovku uzavírala Verča Pospíšilová, pro kterou to byl první závod v její krátké biatlonové kariéře. Byla hodně nervózní a hlavně první střelba se jí vůbec nepovedla - zapomněla si sundat krytku hlavně a střílela vpodstatě naslepo, potom ji odklopila (ale tak, že měla být diskvalifikována). Druhá střelba už byla na její zkušenosti dobrá (za 3), ale pochopitelně osm trestných koleček udělalo svoje. Ale každý začátek je těžký, na dalších závodech už to určitě bude lepší!
Kluci tentokrát zůstali za děvčaty. Nejlepší byl Jáchym Strašlipka, který skončil sedmý, se střelbou 2+2. Neměl ani špatný běžecký čas, ale aby se dostal na úplnou špičku, musí ještě běh zlepšit. V kategorii žáků C jsme měli horkého favorita Petra Patzáka, který je první v republikovém žebříčku. Měl výbornou střelbu i běh, ale těsně před cílem doběhl svého kolegu Jakuba Farského a kousek před nimi byl Filip Šprdlík. Petr dal přednost před co největší rychlostí debatě s Kubou a přeběhl odbočku na cíl - když ho upozornili, že běží špatně, vyběhl z trati a šel do cíle. Bohužel z druhé strany... Totéž co jemu se podařilo dalšímu z horkých favoritů - Janu Zátkovi z Manušic. Ten ale do cíle přiběhl ze správné strany a ještě zvítězil... Kontrola na trati v tomto úseku nebyla a tak Honza diskvalifikován nebyl. Nicméně tato selhání dvou nejrychlejších v kategorii C pomohla ostatním závodníkům v kategorii - měli menší odstup od vítěze a dobré body do republikového žebříčku. To potkalo i naše - a tak i když Petr svoje selhání nesl hodně těžko (pamatujeme podobnou situaci vloni z Plzně, kde byl také diskvalifikován z prvního místa), i díky němu Ondra Jiránek na 5. místě (střelba 2+1, u Ondry jsme si už zvykli na lepší) získal 84 bodů, které hodně potřeboval, protože začal kvůli operaci kolena sezónu hodně pozdě. Také Kuba Farský , který střílel 0+3 a skončil těsně za Ondrou, získal hodně bodů. Věříme, že se v republikovém žebříčku posunou dopředu a vybojují si postup na 1. kolo Českého poháru v Letohradu příští týden. V této kategorii ještě startovali Honza Bicek (střelba 2+3 a 11. místo) a Filip Šprdlík (střelba 1+2 a 12. místo). Honza byl před tímto závodem v žebříčku na 32. místě a tak si v Mikulášovicích nepolepšil. Na 27. místě republikového žebříčku (tedy pouhá 2 místa za postupem) byl Štěpán Kuřák, ten ale do Mikulášovic nejel a o postup tak přišel. Zbývá tedy pokusit se o postup na další kola poháru v několika málo dalších závodech. Ten nejbližší bude v Jílovém 16. června
Vypadá to, že na první kolo Českého poháru do Letohradu pojedou všichni malorážkaři, ze vzduchovek Terka Farská, Petr Patzák a Agy Neckářová určitě, a věříme, že se to povede i Ondrovi, Kubovi a Bery. Jak dopadne Jáchym, který byl před Mikulášovicemi na 36. místě, to zatím odhadnout neumíme. Dozvědět bychom se to měli po nedělním závodě v Ostravě - věříme, že v pondělí vyjde definitivní žebříček před prvním kolem a budeme chytřejší!