Jablonec n.N. - regionální sprint 11. května 2019

Úvod » Aktuality » Jablonec n.N. - regionální sprint 11. května 2019

Celkově trochu větší účast rodičů (včetně dopravy, přeci jen to máme do Jablonce blízko), očekávání, zda se podaří první vklad do kvalifikace na Letní olympiádu dětí a mládeže (Jablonec, Harrachov a Liberec týden po sobě - počítají se dva nejlepší výsledky) a některé absence (Agy opět skautská výprava - přišla tak o první možnost kvalifikace na LODM,  v malorážce Verča léčené koleno, Tomáš s Janou běželi Labe Run, Pavel nemohl z pracovních důvodů). Tak vypadal z našeho pohledu závod v Jablonci, kterého se zúčastnilo z našeho klubu 12 vzduchovkářů a 6 malorážkařů. A kdybychom hodnotili účast z pohledu celkové účasti - hodně vzduchovkářů a překvapivě málo malorážkařů, dohromady přes 180 závodníků.
Už při nástřelu to u našich vzduchovkářů nevypadalo nejlépe, a v závodě se také střelba nedařila (pochopitelně až na nějaké výjimky, potvrzující pravidlo...). Malorážkaři na tom při nástřelu nebyli nejhůře, ale v závodě to také žádný zázrak nebyl. Ale věříme, že se postupně střelba našich bude zlepšovat, protože vzduchovkáři zatím trénovali hlavně základy práce při výstřelu a střelby po zatížení měli málo a malorážkaři přece jen místo čtvrtečních střeleckých tréninků jezdí na trénink k získání zbrojáku. Ale pojďme k samotnému závodu, kde nám chyběl tradiční moderátor Jarda Nipča, který se přesunul ke startu...
Přípravka W0 - výborné umístění začátečnice Ály Lehmannové, které se podařila výborná střelba (za 1!) a skončila na skvělém třetím místě a špatná střelba a 10. místo zkušenější Káji Regnerové, která střílela za 4 (jaký to rozdíl proti tréninku) a navíc ještě dostala trestnou minutu za neodběhnuté kolečko.
Žákyně W11 - také hezký výkon Áni Závacké na svém prvním závodě! Střílela za 3 (v této kategorii byl nejlepší výkon za 2) a běžela tak, že v nabité kategorii s velmi těsnými rozdíly obsadila výborné 5. místo! Dalších šest závodnic bylo v odstupu sedmi až 30 vteřin!
Žákyně W12 - Terka Farská startovala se zdánlivým handicapem - na tréninku těsně před závodem se jí porouchala zbraň a měla náhradní. Přesto střílela dobře (1+0) a ani běžecky nebyla úplně špatná, ale nějaká ta vteřina scházela k lepšímu umístění - i tady byly odstupy minimální (od nejlepší závodnice byla skoro 2 minuty, ale od ostatních už jen maximálně 30 vteřin). Prostě fakt, že závody jsou kvalifikací pro nominaci na letní olympiádu, přinášejí účast všech nejlepších včetně těch z profesionálních klubů. Věříme, že jinde bude pozice pro vyběhnutí co nejlepších bodů výhodnější. Ale i tak si Terka vyběhla poměrně slušných 78 bodů.
Žákyně W13 - Jolana Závacká s novou zbraní již na tréninku střílí slušně, ale v závodech se jí zatím nedaří. Věřme, že nepokračují její chyby z minulé sezóny a že je jen otázka času, než si na novou flintu zvykne. V Jablonci to bylo za 2+2 a to pochopitelně na žádný úspěch není - běžecky sice na vítězku ani zdaleka neměla, ale od druhé už to tak velký odstup nebyl. Přesto si musí Jola uvědomit, že v této kategorii už zcela jasněrozhodují vteřiny a je třeba se soustředit na všechny činnosti, které jí mohou vteřiny ubrat při práci na střelnici, a samozřejmě jet natvrdo v běhu až do konce. Skončila pátá, ale 62 bodů jí v žebříčku do poháru nepomůže!
Žákyně W14 - Bery Lajtkepová si zaslouží pochvalu za přístup na tréninku, má dobré výsledky na přespolákách, ale na závodech jakoby to zatím neuměla prodat. Zastřílela slušně (0+1), ale to v této kategorii dokázalo stejně nebo i lépe sedm závodnic. Pomoci by jí měl běh, ale ten stačil jen na sedmé místo, když se před ní dostala i závodnice se střelbou 1+1. Vítězka jí běžecky "dala" 1,5 minuty. Prostě přituhuje a Bery stejně jako Jola bude muset přemýšlet o každém pohybu na trati i na střelnici.
Žákyně W15 - Verča Šípková se oproti loňsku určitě hodně zlepšila, ale také ona musí přenést dobré dovednosti z tréninku do závodu. Střílela 2+1 a skončila na 13. místě se 74 body. V její kategorii bylo 8 závodnic ve střelbě lepších a ostatní na tom byly stejně, ale byly rychlejší, než Verča. I v této situaci je situace hodně vyrovnaná - 10 závodnic bylo v jedné minutě!
Žáci M13 - Jáchym Strašlipka střílel poměrně slušně (1+1), ale v běhu na nejlepšího ztrácel 1,5 minuty - na druhé straně od ostatních byl odstup v běhu minimální (od druhého místa 30 vteřin). Ale "díky" famóznímu Jelínkovi z Trefy si Jáchym vyběhl jen 65 bodů, což pro postup na poháry není moc příznivé! Třeba se bude dařit více v neděli v Liticích a hlavně - nebude tam Jelínek.
Žáci M15 - startovali 4 naši závodníci, z nich Petr Patzák patřil mezi favority a doufali jsme, že by mohl zasáhnout do výběru na olympiádu mládeže. Ale bohužel, Petr je na tréninku výborný, v závodě už podruhé hodně špatně střílel - tentokrát 2+4 a přestože běžecky byl druhý nejlepší, skončil až sedmý. O jedno místo před ním skončil Kuba Farský, který už běžecky za Petrem o mnoho nezaostává a tentokrát i lépe střílel - ale po slušné první střelbě za 1 to ve druhé už nevyšlo - střílel za 3 a lépe než na šesté místo to nestačilo. Další naši závodníci skončili v závěru startovního pole - Honza Bicek na tom byl stejně jako Kuba - první střelba za 1, druhá za 3! Běžecky byl ovšem o dost pomalejší, než Kuba (skoro o minutu) a skončil na 10. místě. Ještě za ním byl o pohé 3 vteřiny Štěpán Kuřák, který na tréninku patří mezi nejlepší střelce, ale v Jablonci střílel 2+1 a běžecky byl pomalejší - ale třeba to bylo i jeho nedávným zraněním na kole, kdy na tréninkách ještě ani neběhal.

Malorážka - někteří z našich se závodu nemohli zúčastnit, navíc se ještě Áně před startem spustila krev z nosu a nemohla odstartovat. Na druhé straně hodně z našich má postup na český pohár vyběhnutý a tak nějaké větší následky nehrozí.
Dorostenky W16 - Áďa Ryvolová na jednu z nejlepších závodnic v republice Bártovou neměla, ale střílela stejně jako ona (2+4) a i když běžecky na ni nestačila, vyběhla si na druhém místě 69 bodů, což je víc, než zatím její nejlepší zisk ze vzduchovky! A navíc Áďa bude určitě střílet lépe - zatím za sebou má minimum tréninků (pobyt v zahraničí a příprava na zbroják), ale ze vzduchovky víme, že předpoklady k dobré střelbě vleže má a stoje přípravu nezanedbává!
Dorostenky W19 - Maky Farská příjemně překvapila střelecky i během. V nejobsazenější malorážkové kategorii střílela 3+3 (víme, že vleže umí střílet i lépe) a běžela tak, že skončila na druhém místě za Hruškovou ze Sportovního gymnázia Jablonec n.N. o pouhých 22 vteřin - získala 88 bodů. Čtvrtá skončila Jíťa Gittlerová - střelba 2+3 a běh o minutu horší než Maky a 83 body.
Ženy W41 - Jana Farská střílí pokaždé s jinou zbraní (ale teď už by se to mělo stabilizovat) a na trénink čas nemá, protože trénuje vzduchovkáře. Ale běhá jí to dobře a tak přes nejhorší střelbu v kategorii (4+3) vyhrála a opět získala 91 bodů!
Dorost M19 - po delší době si zase zazávodil Maty Neckář a nebylo to špatné - skončil pátý po střelbě 2+3 a slušném běhu a získal 73 bodů.

Takže závěrem - spokojeni jsme jako celek moc nebyli se vzduchovkáři, i když si stále myslíme, že máme na víc a věříme, že se to v této sezóně ještě projeví. V malorážce jsme určitě spokojeni byli - i když startovalo celkově málo závodníků, naši potvrdili celkem dobrou výkonnost a na stupních vítězů nás bylo vidět.