Jablonec n.N. - regionální sprint 11. května 2019

Úvod » Aktuality » Jablonec n.N. - regionální sprint 11. května 2019

Fotky z Jablonce najdete zde. Celkově trochu větší účast rodičů (včetně dopravy, přeci jen to máme do Jablonce blízko), očekávání, zda se podaří první vklad do kvalifikace na Letní olympiádu dětí a mládeže (Jablonec, Harrachov a Liberec týden po sobě - počítají se dva nejlepší výsledky) a některé absence (Agy opět skautská výprava - přišla tak o první možnost kvalifikace na LODM,  v malorážce Verča léčené koleno, Tomáš s Janou běželi Labe Run, Pavel nemohl z pracovních důvodů). Tak vypadal z našeho pohledu závod v Jablonci, kterého se zúčastnilo z našeho klubu 12 vzduchovkářů a 6 malorážkařů. A kdybychom hodnotili účast z pohledu celkové účasti - hodně vzduchovkářů a překvapivě málo malorážkařů, dohromady přes 180 závodníků.
Už při nástřelu to u našich vzduchovkářů nevypadalo nejlépe, a v závodě se také střelba nedařila (pochopitelně až na nějaké výjimky, potvrzující pravidlo...). Malorážkaři na tom při nástřelu nebyli nejhůře, ale v závodě to také žádný zázrak nebyl. Ale věříme, že se postupně střelba našich bude zlepšovat, protože vzduchovkáři zatím trénovali hlavně základy práce při výstřelu a střelby po zatížení měli málo a malorážkaři přece jen místo čtvrtečních střeleckých tréninků jezdí na trénink k získání zbrojáku. Ale pojďme k samotnému závodu, kde nám chyběl tradiční moderátor Jarda Nipča, který se přesunul ke startu...
Přípravka W0 - výborné umístění začátečnice Ály Lehmannové, které se podařila výborná střelba (za 1!) a skončila na skvělém třetím místě a špatná střelba a 10. místo zkušenější Káji Regnerové, která střílela za 4 (jaký to rozdíl proti tréninku) a navíc ještě dostala trestnou minutu za neodběhnuté kolečko.
Žákyně W11 - také hezký výkon Áni Závacké na svém prvním závodě! Střílela za 3 (v této kategorii byl nejlepší výkon za 2) a běžela tak, že v nabité kategorii s velmi těsnými rozdíly obsadila výborné 5. místo! Dalších šest závodnic bylo v odstupu sedmi až 30 vteřin!
Žákyně W12 - Terka Farská startovala se zdánlivým handicapem - na tréninku těsně před závodem se jí porouchala zbraň a měla náhradní. Přesto střílela dobře (1+0) a ani běžecky nebyla úplně špatná, ale nějaká ta vteřina scházela k lepšímu umístění - i tady byly odstupy minimální (od nejlepší závodnice byla skoro 2 minuty, ale od ostatních už jen maximálně 30 vteřin). Prostě fakt, že závody jsou kvalifikací pro nominaci na letní olympiádu, přinášejí účast všech nejlepších včetně těch z profesionálních klubů. Věříme, že jinde bude pozice pro vyběhnutí co nejlepších bodů výhodnější. Ale i tak si Terka vyběhla poměrně slušných 78 bodů.
Žákyně W13 - Jolana Závacká s novou zbraní již na tréninku střílí slušně, ale v závodech se jí zatím nedaří. Věřme, že nepokračují její chyby z minulé sezóny a že je jen otázka času, než si na novou flintu zvykne. V Jablonci to bylo za 2+2 a to pochopitelně na žádný úspěch není - běžecky sice na vítězku ani zdaleka neměla, ale od druhé už to tak velký odstup nebyl. Přesto si musí Jola uvědomit, že v této kategorii už zcela jasněrozhodují vteřiny a je třeba se soustředit na všechny činnosti, které jí mohou vteřiny ubrat při práci na střelnici, a samozřejmě jet natvrdo v běhu až do konce. Skončila pátá, ale 62 bodů jí v žebříčku do poháru nepomůže!
Žákyně W14 - Bery Lajtkepová si zaslouží pochvalu za přístup na tréninku, má dobré výsledky na přespolákách, ale na závodech jakoby to zatím neuměla prodat. Zastřílela slušně (0+1), ale to v této kategorii dokázalo stejně nebo i lépe sedm závodnic. Pomoci by jí měl běh, ale ten stačil jen na sedmé místo, když se před ní dostala i závodnice se střelbou 1+1. Vítězka jí běžecky "dala" 1,5 minuty. Prostě přituhuje a Bery stejně jako Jola bude muset přemýšlet o každém pohybu na trati i na střelnici.
Žákyně W15 - Verča Šípková se oproti loňsku určitě hodně zlepšila, ale také ona musí přenést dobré dovednosti z tréninku do závodu. Střílela 2+1 a skončila na 13. místě se 74 body. V její kategorii bylo 8 závodnic ve střelbě lepších a ostatní na tom byly stejně, ale byly rychlejší, než Verča. I v této situaci je situace hodně vyrovnaná - 10 závodnic bylo v jedné minutě!
Žáci M13 - Jáchym Strašlipka střílel poměrně slušně (1+1), ale v běhu na nejlepšího ztrácel 1,5 minuty - na druhé straně od ostatních byl odstup v běhu minimální (od druhého místa 30 vteřin). Ale "díky" famóznímu Jelínkovi z Trefy si Jáchym vyběhl jen 65 bodů, což pro postup na poháry není moc příznivé! Třeba se bude dařit více v neděli v Liticích a hlavně - nebude tam Jelínek.
Žáci M15 - startovali 4 naši závodníci, z nich Petr Patzák patřil mezi favority a doufali jsme, že by mohl zasáhnout do výběru na olympiádu mládeže. Ale bohužel, Petr je na tréninku výborný, v závodě už podruhé hodně špatně střílel - tentokrát 2+4 a přestože běžecky byl druhý nejlepší, skončil až sedmý. O jedno místo před ním skončil Kuba Farský, který už běžecky za Petrem o mnoho nezaostává a tentokrát i lépe střílel - ale po slušné první střelbě za 1 to ve druhé už nevyšlo - střílel za 3 a lépe než na šesté místo to nestačilo. Další naši závodníci skončili v závěru startovního pole - Honza Bicek na tom byl stejně jako Kuba - první střelba za 1, druhá za 3! Běžecky byl ovšem o dost pomalejší, než Kuba (skoro o minutu) a skončil na 10. místě. Ještě za ním byl o pohé 3 vteřiny Štěpán Kuřák, který na tréninku patří mezi nejlepší střelce, ale v Jablonci střílel 2+1 a běžecky byl pomalejší - ale třeba to bylo i jeho nedávným zraněním na kole, kdy na tréninkách ještě ani neběhal.

Malorážka - někteří z našich se závodu nemohli zúčastnit, navíc se ještě Áně před startem spustila krev z nosu a nemohla odstartovat. Na druhé straně hodně z našich má postup na český pohár vyběhnutý a tak nějaké větší následky nehrozí.
Dorostenky W16 - Áďa Ryvolová na jednu z nejlepších závodnic v republice Bártovou neměla, ale střílela stejně jako ona (2+4) a i když běžecky na ni nestačila, vyběhla si na druhém místě 69 bodů, což je víc, než zatím její nejlepší zisk ze vzduchovky! A navíc Áďa bude určitě střílet lépe - zatím za sebou má minimum tréninků (pobyt v zahraničí a příprava na zbroják), ale ze vzduchovky víme, že předpoklady k dobré střelbě vleže má a stoje přípravu nezanedbává!
Dorostenky W19 - Maky Farská příjemně překvapila střelecky i během. V nejobsazenější malorážkové kategorii střílela 3+3 (víme, že vleže umí střílet i lépe) a běžela tak, že skončila na druhém místě za Hruškovou ze Sportovního gymnázia Jablonec n.N. o pouhých 22 vteřin - získala 88 bodů. Čtvrtá skončila Jíťa Gittlerová - střelba 2+3 a běh o minutu horší než Maky a 83 body.
Ženy W41 - Jana Farská střílí pokaždé s jinou zbraní (ale teď už by se to mělo stabilizovat) a na trénink čas nemá, protože trénuje vzduchovkáře. Ale běhá jí to dobře a tak přes nejhorší střelbu v kategorii (4+3) vyhrála a opět získala 91 bodů!
Dorost M19 - po delší době si zase zazávodil Maty Neckář a nebylo to špatné - skončil pátý po střelbě 2+3 a slušném běhu a získal 73 bodů.

Takže závěrem - spokojeni jsme jako celek moc nebyli se vzduchovkáři, i když si stále myslíme, že máme na víc a věříme, že se to v této sezóně ještě projeví. V malorážce jsme určitě spokojeni byli - i když startovalo celkově málo závodníků, naši potvrdili celkem dobrou výkonnost a na stupních vítězů nás bylo vidět.