3. závod Českého poháru - Jilemnice 7. a 8. září 2019

Úvod » Aktuality » 3. závod Českého poháru - Jilemnice 7. a 8. září 2019

Poslední možnost vyběhnout si účast na Mistrovství ČR - tím pro některé z našich vzduchovkářů byl 3. závod ČP. Fotky najdete zde.
Zatímco naposledy jsme v Jilemnici spali, tentokrát jsme volili dojíždění. 10 vzduchovkářů a 5 malorážkařů, to bylo složení závodníků naší výpravy a k tomu trenéři a rodiče jako řidiči aut. A nebyla to tak úplně neúspěšná výprava... Zlato koneckonců potěší vždycky, natož ze závodu Českého poháru - a tentokráte to bylo i stříbro a bronzy!
V  sobotu se běžel sprint se skupinovým startem a to jak v kategoriích žáků, tak dorostu a dospělých. Bohužel do Jilemnice nejel Honza Bicek, pro kterého to byla poslední možnost, jak si vyběhnou MČR. Další adeptkou, která se určitě dostávala před závodem pod velký tlak, byla Jola Závacká v kategorii W13 - ta si úspěšně vedla na letošní olympiádě mládeže, ale postup na MČR vyběhnutý neměla. Jsme rádi, že tlak ustála a v Jilemnici si vedla hodně dobře.

Sobotní vzduchovka:
Kategorie W11 - Aneta Závacká je sice naším benjamínkem, ale pokud bude v přístupu k tréninku pokračovat dobře i nadále, určitě má budoucnost před sebou. Občas má ještě na závodech nevyrovnanou střelbu, naopak na tréninku se jí už často daří. Tentokrát nezastřílela úplně dobře, ale přes ztrátu při střelbě "za 3" skončila na pěkném 9. místě! Zdá se, že by i běžecky mohla konkurovat nejlepším. Škoda, že zůstala necelé dva body za 2. VT - 78,28 bodu.
Kategorie W12 - vloni Terka Farská nejlepším konkurovala, v letošní sezóně se jí moc nedaří. Střelbu o moc nevylepšila, ale hlavně má letos slabší běh. Střelba 2+3 a slabší běh - bylo z toho 25. místo a 59 bodů.
Žáci M13 - ani Jáchymovi se v Jilemnici sobotní závod moc nepovedl - na tréninku se mu střelecky daří daleko víc. V sobotu střílelo jako on (2+2) více závodníků, ale Jáchym z nich byl nejpomalejší a tak to na lepší než 18. místo nestačilo.
Žákyně W13 - již zmiňovaná Jola Závacká psychickou zátěž závodu zvládla - že by se rodila další závodnice, která podává nejlepší výsledky v nejtěžších závodech? Střílela 0+0 (jen 3 závodnice měly stejně dobrou střelbu), slušně běžela (byť mezi soupeřkami se našly i rychlejší) a výsledkem bylo nejen pěkné 5. místo, ale i 1. VT! A to se počítá - znamená to nejen s rezervou vyběhnuté letošní MČR, ale i klidnější příští sezónu.
Žákyně W14 - Agáta Neckářová jako by se vracela k loňské úspěšné sezóně - přesto, že nezastřílela nejlépe (1+2), nezaběhla špatně a skončila na 19. místě se ziskem 77 bodů. Nechala za sebou letos úspěšnější kolegyni Bery Lajtkepovou - ta skončila po slabší střelbě (2+2) na 21. místě a to už pro ni v letošní úspěšné sezóně velký úspěch není...
Žáci M15 - naše nejobsazenější kategorie. Sice chyběl Honza Bicek, jehož rodiče dali přednost rodinnému programu a Honza se tak nemohl pokusit vyběhnout postup na MČR, ale i tak jsme měli ve hře 3 závodníky. Nejlépe skončil už tradičně Petr Patzák, který se letos potýká s nevyrovnanou střelbou. I na tréninku se mu jednou povede a podruhé je to horší - v Jilemnici byl z našich střelecky nejhorší (3+1), ale dobrým během se dostal na 14. místo a získal slušných 88 bodů. Na 22. místě skončil Kuba Farský  s celkem slušnou střelbou v této kategorii (1+1), ale běh mu moc nepomohl - 80 bodů. Se stejnou střelbou například Eliáš ze Zadova skončil druhý! Štěpán Kuřák měl také střelbu za 2 (2+0 - což jako by už bylo Štěpánovým prokletím, že jednu střelbu má průměrnou a druhou výbornou, přitom na tréninku zvládá střelbu skvěle), ale běžel o něco málo hůře, než Kuba a skončil na 25. místě se 77  body.
A poslední naší vzduchovkovou kategorií byla W15 - Verča Šípková, která na tréninku v poslední době skvěle střílí, tu v první střelbě "získala" 5 ztrátových! Trenéři zjistili, že jí zmizel tlak z bomby a střílela s tlakem 30!!! Tak jí dali novou bombu a ve druhé střelbě měla už "jen" 2 ztráty - asi z toho byla trochu rozhozená. Byla z toho nejhorší střelba v kategorii a 33. místo se 70 body. Blesk zašel za Hamanem, který tu měl servis, vyslechnul si, jak špatně se o flintu staráme, jak ji nemažeme (zrovna u pečlivé Verči!) a flintu tedy dal k Hamanovi do servisu. Než jsme dojeli domů, bomba byla zase prázdná... Tak uvidíme, jak dopadne Verča zítra - trenéři se dohodli, že jí vymění bombu vždy těsně před tím, než Verča přiběhne na střelnici a teprve po závodě ji dají k Hamanovi. Bude u něj už popáté... Na některé závody Verča dostala na poslední chvíli jinou zbraň, protože jí flinta utíkala. Potom zase první poháry Verča střílela tak, že jí první rána chodila nahoru o tolik, že první ranou netrefovala. Než jí trenéři uvěřili, že to nedělá ona a nastřelili flintu ze stolice a zjistili, že to dělá flinta, také to dost dlouho trvalo... Prostě Verča má opravdu se svojí flintou jen potíže a zrovna jí je opravdu nepřejeme.
Tak doufejme, že se našim vzduchovkářům povede lépe v neděli, kdy se běží sprint. I když hlavní cíl závodu, vyběhnutí postupu na MČR pro Jolu, jsme splnili.

Malorážka:
Z různých důvodů jelo do Jilemnice hodně málo našich malorážkařů (což mrzí hlavně u dorostu). A to ještě někteří, kteří jeli, nemohli startovat - Tomáš v kategorii M36 sice jel jako trenér, ale pro vleklé zranění startovat stále nemůže a musí vynechat i MČR, což je pro bodové hodnocení klubu citelná ztráta. A musíme se zmínit i o Ondrovi Jiránkovi, který přestoupil do Kornspitzu Jablonec a tvrdý trénink a ochota Ondry hodně pro biatlon obětovat se začíná projevovat - Ondra v dorostu skončil na výborném 3. místě!
V kategorii W19 se Jítě Gittlerové povedl závod letos asi nejlépe - dobře střílela (0+3) a skončila na pěkném 20. místě a získala 80 bodů. Vpodstatě na stejných bodech a jen o jedno místo za Jíťou skončila Maky Farská, která přestoupila na Sportovní gymnázium v Jablonci, ale stále je ještě uváděná ve výsledcích za náš klub. Tato kategorie byla nejobsazenější ze všech (44 startujících!).
V kategorii M46 si Pavel Farský vyběhl 14. místo - se střelbou 1+4 si vyběhl 82 bodů!
W41 je naše parádní kategorie - stříbrná skončila Jana Farská! Měla dobrou střelbu (3+2) a výborný běh (95 bodů a 1.VT). A aby toho nebylo málo, bronzová byla Jana Gittlerová se střelbou 1+3 (musíme Janu pochválit, letos jí střelba vychází!). Vyběhla si 93 bodů, takže také 1.VT!
Už se těšíme, co nám naši malorážkaři předvedou v neděli.

Nedělní vzduchovka:
Včera jsme si přáli, aby se našim vzduchovkářům vedlo lépe - někde se to podařilo, jinde ne... Rozhodně pochvalu největší zaslouží Áňa Závacká, která přinesla klubu první vítězství vzduchovkáře na velkém poháru v naší novodobé historii. Ale těch, kteří se zlepšili, bylo víc.
Kategorie W11 - Aneta Závacká, z našich nejmladší nejen věkem, ale i délkou závodění, všem soupeřkám vytřela zrak - nebyla sice ani nejlepší ve střelbě, ani v běhu, ale v součtu to znamenalo skvělé první místo a 1.VT! Moc blahopřejeme a těšíme se, že Áňa bude v dobrých výsledcích pokračovat nejen na MČR, ale hlavně v zimní sezóně!
Kategorie W12 - Terka Farská se nezlepšila - 26. místo, střelba 4+3, 61 bodů. Ale pozitivum je, že se možná přišlo na to, že jí první rána chodí hodně dolů - a protože už jsme se s tím u zbraní ČZ už setkali, vzal si Blesk její flintu na opravu, tak snad to bude na Terčině střelbě znát!
Žáci M13 - Jáchyma tentokrát trenéři chválili, dokonce říkali, že to byla velká změna směrem k lepšímu v dynamičnosti běhu a tak si to snad Jáchym zapamatuje a bude to ukazovat i na dalších závodech. Bylo z toho výborné 9. místo - střelba 0+1 a zlepšený běh. Škoda, že zůstal pouhých 6 desetinek bodu pod 2.VT.
Žákyně W13 - včera jsme Jolu Závackou chválili za to, jak zvládá psychickou zátěž. Dnes to však neukázala - asi chtěla ještě víc, než včera a přemíra snahy nebývá vždy nejlepší pro dobrý výsledek. Už střelba 3+2 vypovídá o mnohém a tak není divu, že z toho bylo až 21. místo a 75 bodů...
Žákyně W14 - včera jsme chválili Agátu Neckářovou, dnes to bylo horší - střelba 2+2 a 26. místo a 72 bodů. Přitom na tréninku bývá Agy ve střelbě nejen nejrychlejší, ale často také bezchybná! Naopak Bery Lajtkepová si dnes polepšila a vrátila se tam, kam patří - 9. místo, střelba 0+1 a 87 bodů. Kousek za 1.VT, ale to byl osud více našich závodníků.
Žáci M15 - Nejlepší z našich byl opět Petr Patzák, ale opět špatně nastřílel (1+3) a tak z toho bylo 18. místo a 84 bodů. Polepšil se Kuba Farský - nastřílel 1+0 a bylo z toho 20. místo a 82 bodů. Štěpán Kuřák tentokrát hůře střílel (0+3) a skončil na 26. místě se 73 body.
Kategorií W15 - Verča Šípková, která včera měla smůlu s poruchou vzduchovky, tentokrát střílela dobře ((1+0) a slušně i běžela. Bylo z toho výborné 10.  místo, bohužel necelých 6 desetinek bodu od 1.VT (89,43 bodu)! Tak to je pech a snad už i prokletí našeho klubu...

Malorážka:
Dnes si všichni stěžovali na únavu, přesto výsledky některých našich závodníků byly opět slušné.
V kategorii W19 se Jítě Gittlerové už závod nepovedl tak, jako včera - střílela 2+3 a zřejmě i hůře běžela - 29. místo a 75 bodů.  Maky Farská jí včerejší porážku vrátila - střelba 1+4 a 19. místo.
V kategorii M46 si Pavel Farský opět vedl dobře - střelba 1+3, 11. místo a 82 bodů!
Ve W41 byla tentokrát lepší Jana Gittlerová (střelba 1+4) a opět skončila na bronzovém stupínku, opět s body 1.VT. Jana Farská cítila trochu víc únavu (není divu - dojíždí z Hrádku a navíc trenérka žactva, takže toho má za celý víkend za sebou hodně) a doběhla na 6. místě se střelbou 4+3 a získala 88 bodů.

V konečném hodnocení musíme tedy závodníky našeho klubu pochválit - přestože jsme zdaleka nebyli v plné sestavě, výkony jsme předvedli slušné!

Zpět na výpis