1. ČP žactva - Nové Město n.M. 3. - 5. ledna 2020

Úvod » Aktuality » 1. ČP žactva - Nové Město n.M. 3. - 5. ledna 2020

Podmínky v Novém Městě vypadají hodně dobře, co se sněhu týče, což bylo vidět na fotkách na messengeru... Ale je to nějaký divný sníh, protože nám první den nepřinesl žádné pěkné umístění a ani druhý den to nebylo o mnoho lepší...
Na 1. kolo ČP vyrazili jen Agy Neckářová a Kuba Farský, kteří mají vyjetou účast na všech kolech poháru a nehrozí, že by si už dál při špatných výsledcích pohár nezajeli. Oba závody v Novém Městě se totiž jedou klasikou, na jejíž trénink nám čas nezůstává a tak s dobrými výsledky našich závodníků počítat nemůžeme. Nejlepší z těch, kteří nemají vyjeté poháry a mohou jen na ten svůj první v sezóně, je Verča Šípková, která by si kromě dalších pohárů (stačí zajet na 70 bodů) navíc mohla vyjet i nominaci na olympiádu (podle dosavadních výsledků v sezóně na tom není špatně) a tak jsme to riskli a vzali do Nového Města i Verču.
První den se nedařilo nikomu. Byl to den velice náročný na mazání a kombinace klistru a tuhého vosku na stoupání fungovala na umělém sněhu, vlastně rozdrceném ledu ne moc ideálně a naši závodníci, kteří nemají klasiku zažitou (letos jen na kolcích) tak s tím měli velký problém.
Sobota - sprint klasikou:
W14 - Agy na 39. místě ze 48 startujících, hodně špatná střelba (to ještě nepamatujeme a Agy asi také ne - 4+3!!!) a 56 bodů.
W15 - Verča na 36. místě z 38 startujících - také ona se špatnou střelbou (2+3), získala 51 bodů. Sice se dostala před soupeřku o olympiádu Votočkovou z Jilemnice, ale naopak před nimi byla Vašáková z Manušic.
M15 - Kubovi se letos daří, ale klasiku rád nemá a hodně protestoval proti své účasti v Novém Městě, také on neměl moc dobrou střelbu (i když z našich nejlepší - 1+2) a v běhu také zaostal (například za Suchardou z Jilemnice, se kterým jezdí v bruslení celkem vyrovnaně, měl 5 minut!). Skončil na 28. místě s 61 body z 31 startujících. Tak teď jen rychle na sobotu zapomenout a pokusit se o lepší střelbu a běh v neděli - to se běží závod s hromadným startem, ale také klasicky.

Doufali jsme, že druhý den se bude dařit lépe. Výkony byly podstatně lepší, o tom svědčí i bodové hodnocení, které si všichni naši zlepšili. Ale na podstatné zlepšení umístění ani to nestačilo.
Ze soboty na neděli napadl nový přírodní sníh a máza byla o poznání jednodušší a taky mnohem lépe zafungovala (aspoň si ji naši závodníci pochvalovali). Tady zaslouží veliké poděkování manušickému trenérovi Doubkovi, který nám ochotně radil a dokonce zapůjčil i jeden svůj vosk. Oproti sobotě už naši vypadali i opticky jako lyžaři a výsledek byl mnohem lepší. Za neděli zaslouží všichni velkou pochvalu, protože ze sebe vydali co mohli a to i Agáta, která po nevydařené střelbě závod neodflákla a snažila se až do konce. Pokud by střílela svůj loňský standart, byla by úplně někde jinde, minimálně bodově. Věrča jezdí poměrně stylově, ale potřebuje nutně nabrat velké množství síly, jinak to nebude fungovat a rychlost, která jí chybí, se nedostaví. Kuba klasiku nemá rád a ani se tím netají, bohužel nechce pochopit, že skluz, který klasika dobře učí, je nutný i k bruslení. To ale neznamená, že by závod odflákl, na konci měl opravdu dost a asi zajel své maximum, které je limitováno jeho technikou.
Neděle - sprint se skupinovým startem klasikou:
W14 - Agy opět na 39. místě z 51 startujících, opět špatná střelba (3+3), ale zlepšení v bodech - 67 bodů.
W15 - Verča na 32. místě z 38 startujících - zlepšení ve střelbě (1+0), také ona získala více bodů než v sobotu (61 bodů). Ale bohužel si zkomplikovala účast na dalším poháru, kam se nedostane, pokud si nevyjede 2.VT v nějakém regionálním závodě. Tentokrát se sice dostala před Vašákovou z Manušic, ale pro změnu se před ni dostala soupeřka o olympiádu Votočková.
M15 - Také Kuba se druhý den zlepšil, jako jediný z našich si dokonce vyjel 3.VT (71 bodů) a skončil na 22. místě mezi 29 soupeři (ale přesto na Suchardu ztratil přes 3 minuty). Kladem byla střelba za 0!

Takže závěrem - první závod českého poháru se nám příliš nevydařil, ale získané zkušenosti nám snad pomohou v těch dalších pohárech! Bude nás na  nich víc a budeme bruslit! A snad si přeneseme do dalších závodů i nedělní bojovnost!