2. kolo Českého poháru žáků - Jablonec 7. - 9. února 2020

Úvod » Aktuality » 2. kolo Českého poháru žáků - Jablonec 7. - 9. února 2020

Na 2. kolo poháru odjelo 10 našich závodníků. Letos se hodně závodů neuskutečnilo a tak byl tento pohárový závod pro mnohé nejdůležitějším závodem sezóny. Není určen pro kategorii do 11 let, takže se jednalo o ty, kteří jsou zařazeni v kategoriích 12, 13, 14 a 15 let. Fotky najdete zde. A videa tady.
Náš poslední trénink před závodem byl pravidelný střelecký trénink ve čtvrtek. Ale protože napadlo trochu sněhu, vyzkoušeli jsme si poprvé v sezóně v našem areálu i střelbu s lyžemi... Uvidíme, jak se to projeví na střelbě v Jablonci, protože na posledních závodech se nám nějak extra střelba nedařila.
V pátek jsme jeli několika auty na odpolední trénink, odevzdali lyže na mazání, předseda se zúčastnil porady a čekal nás sobotní závod. Oproti původnímu plánu závodů došlo ke změně programu. V sobotu se měl původně jet obratnostní závod, k velkému zklamáni Kuby Farského (a radosti jiných) byl zrušen a pojede se sprint a v neděli vytrvalostní závod - bruslení naštěstí zůstalo...
Konkurence samozřejmě velká - 243 přihlášených závodníků v sobotu, 246 v neděli. Vyjet si MČR nebude vůbec jednoduché!
V sobotu bylo opravdu hezky - už ne tak hezky bylo těm, kteří potom četli výsledky našich. Ale dvě výjimky byly - v kategorii W13 se závod až neskutečně povedl Jole Závacké, která s předcházejícími závody určitě spokojená nebyla - ale teď skončila na výborném 8. místě (střelba 1+0) a vyběhla si 82 bodů, takže nečekaný postup na MČR! Je pravděpodobné, že v naší novodobé historii ještě žádný z žáků na poháru tak vysoko ve výsledkovce nebyl. A ve W14 sice Agy Neckářová skončila na 22. místě (střelba stejně jako Jola - 1+0), ale v nesmírně vyrovnané kategorii vyběhla 83 bodů! Ostatní bohužel nedopadli tak dobře a hlavně - opět byla částečně na vině špatná střelba, která se nepovedla žádnému z našich ostatních závodníků (jen Jola a Agy měly slušnou střelbu - celkově za 1, další nejlepší ve střelbě byl z našich Petr Patzák, který celou sezónu netrénoval a nastřílel za 2...). Takže podívejme se na zbytek našich závodníků podle jednotlivých kategorií.
W12 - Terka Farská skončila na 23. místě  se střelbou 1+3, 62 bodů.
M13 - Jáchym Strašlipka na 22. místě (střelba 0+2) s 69 body.
W14 - Bery Lajtkepová na 34. místě (střelba 2+1), 63 bodů.
W15 - Verče Šípkové, kterou jsme chválili za minulý závod, se první den v Jablonci vůbec nepovedl! 30. místo a hlavně - střelba 4+3, to u Verči už dlouho nepamatujeme (pozn. viz níže). Přesto získala 69 bodů.
M15 - naši nejstarší kluci se také nevytáhli! Nejlepší byl podle očekávání Kuba Farský, ale spokojený určitě nebyl - letos mu už několikrát těsně utekly body pro postup na MČR, tentokráte to úplně těsné nebylo, i když scházely jen 3 bodíky a kdyby nastřílel lépe, než 2+1... Skončil na 24. místě se 77 body. A další naši výsledkovku uzavírali - 31. byl Štěpán Kuřák (4!+0), 32. Honza Bicek (který ale hodně marodil a původně ani neměl jet) se střelbou 2+3 a 33. skončil Petr Patzák. Ten celou sezónu netrénoval, začal až teď a kupodivu - měl ze všech našich v této kategorii nejlepší střelbu (2+0)!
Takže závěrem snad jen tolik, že snad zítra to bude lepší, než dnes - ale běží se vytrvalostní závod, uvidíme, co s našimi závodníky udělá střelba!
V neděli bylo nádherně. A hezky bylo určitě i trenérům - první medaile na zimním poháru v žákovské kategorii (Jola třetí!), potvrzený pěkný výkon Agy ze včerejška a vybojovaný postup na MČR i pro Verču Šípkovou, která si to za svůj přístup k tréninku určitě zaslouží. Ale bylo tam markantní i celkové zlepšení všech - zřejmě poslechli rady trenéra, který byl včera na trati a měl pro ně poznatky, jak se zlepšit! Bohužel, opět nevyšel postup Kubovi (opět na vině horší střelba - i když ne vyloženě špatná), který by si ho určitě za celkově vyrovnané výsledky v celé sezóně zasloužil. Projev na lyžích byl také lepší, než včera - pochválit zaslouží za tuto činnost zejména Bery, Jáchym a Štěpán. Bohužel - střelba opět u některých byla horší, než bychom si přáli (což ve vytrvalostním závodě je přece jen znát více, než u sprintu)! Terka druhou střelbu za 3, Štěpán (který na tréninku patří k nejlepším) první a třetí střelba za 2, Verča třetí za 2. Překvapení - za 0 kromě Joly (jejíž kategorie ale střílí jen 2x) také Péťa! Škoda jeho dlouhé tréninkové pauzy, jejímž následkem byl špatný běh.
Ale pojďme se už podívat na jednotlivé kategorie.
W12 - Terka 21. místo (střelba 1+3) a 75 bodů (zatím její největší body v sezóně)
W13 - Jola bronzová (i díky střelbě 0+0) a hlavně, vyběhnutých 91 bodů a tím pádem 1.VT - takže má klid na celý příští rok. V létě i zimě má postup na poháry i MČR (pokud se v příštím roce nezmění drasticky podmínky pro postupy).
M13 - Jáchym 22. místo, ale díky střelbě 0+0 se poprvé dostal přes 70 bodů!
W14 - Agy na pěkném 15. místě (se slušnou střelbou 0+1+0) a vyběhnutých 84 bodů, Bery na 32. místě (střelba by mohla být lepší, ale má novou flintu - 1+1+2) se zlepšeným během a vyjetých 64 bodů - až se přestane bát z kopce (mohla by potrénovat spolu s Verčou...), bude to ještě lepší! Za jízdu do kopce ji ale trenér naopak chválil...
W15 - Verča si v hodině dvanácté, při poslední šanci v posledním pohárovém závodě, vyjela postup na MČR! 16. místo, střelba 0+0+1 a 83 bodů! Při dnešním nástřelu se přišlo i na příčinu její špatné včerejší střelby. Když se trenér divil, kam jí to chodí a cvakala stranově 15x, přiznala se, že včera jí na stanovišti kontroly zbraní (těsně před závodem) spadla vzduchovka na zem!!! Nic neřekla - snad je to poučení pro ni i pro ostatní! 
M15 - Honza nestartoval - byl předtím nemocný a tak sobota stačila. Kubovi bohužel definitivně utekla republika, byť byl celou sezónu z našich nejlepší a často mu chyběl jen malý kousek - tentokráte byl na 23. místě se 76 body (pro postup by musel mít střelbu o 2 zásahy lepší). Na konci byli Péťa (díky střelbě 0+0+0 se dostal před Štěpána) a Štěpán (rychlejší běh skoro o 2 minuty, ale střelba 2+0+2).
Takže konec dobrý, všechno dobré. Ale celkově musíme říci, že to byla taková divná sezóna - sněhu málo, závody odpadaly jeden za druhým a pokud se jelo, tak často za nouzových podmínek. Nicméně - sezóna pro žáky ještě nekončí, je před námi MČR, kam se probojovali 3 naši závodníci - vlastně závodnice! Takže ještě je na co se připravovat, ale na druhé straně - na jaře čeká 5 našich závodníků přechod na malorážku (a tím i na střelbu stoje), a určitě to bude přechod náročný a tak by měl začít co nejdříve. Uvidíme, jak si s tím trenéři poradí - moc času nemají, čeká je také MČR. MČR dorostu a dospělých a poslední kolo českého poháru dorostu a dospělých...

Zpět na výpis