MČR v biatlonu na kolečkových lyžích - Letohrad 9. - 10. září 2023

Úvod » Aktuality » MČR v biatlonu na kolečkových lyžích - Letohrad 9. - 10. září 2023

Závod v Letohradu se jel jako IBU Summer Biatlon CERC - tedy jako jakýsi regionál mezinárodní biatlonové federace IBU. Z ČR mohli startovat majitelé nejméně 2.VT v zimním biatlonu z poslední sezóny (pohříchu náš klub byl jeden z mála "nevrcholových" klubů, který se zúčastnil), přítomna byla celá česká reprezentace a závodníci z Polska, Slovenska a Maďarska. Pro členy našeho klubu dobrá příležitost změřit síly s těmi nejlepšími. A pro některé výsledky tohoto měření možná úplně nejpříjemnější nebyly...

Sobota 9. 9. - Sprint (všechny kategorie)
M16
- Dan Týfa je letos výborný v závodech v krosu, ale na kolečkáčích má ještě hodně práce před sebou. Ale to jsme celkem předpokládali - s celkem průměrnou střelbou (1+4) skončil na 27. místě se ztrátou 4:39,8 na vítěze. Nechal za sebou sice maďarského reprezentanta, ale ten dostal 10 trestných minut za neodběhnutá trestná kolečka...
W16 - tady jsme čekali lepší umístění našich závodnic, z nichž dvě mají za sebou přípravu na kolečkových lyžích v Dukle Liberec. Ale tratě v Letohradu jako by jim nesedly - fakt je, že jsou celkem specifické, jdou nahoru a dolů, v každém případě nejlepší z našich Norika Nebusová skončila na 18. místě, když neměla nejlepší střelbu (1+3), ale přesto ztráta 3:10,7 na vítězku je dost. Anička Mládková sice střílela dobře (1+1 byla jednou z nejlepších střeleb), přesto skončila na 23. místě se ztrátou 4:28,6. A Terka Farská sice také nastřílela slušně (2+0), ale její ztráta na 27. místě dělala 6:37,5.
M17 - Jáchym Strašlipka se letos hodně zlepšil v krosu, ale na kolečkových lyžích ho čeká ještě hodně práce! S průměrnou střelbou (2+2) bral 21. místo se ztrátou 5:16,7.
W17 - tady startovala naše odchovankyně Jola Závacká, která jela po zranění (ošklivá zlomenina prstu) a ve sprintu se jí nedařilo - nastřílela spíš hůře (1+3 patří v této kategorii již mezi slabší výkony) a ani v běhu se jí příliš nedařilo - bylo z toho 16. místo. Anežka Vernerová měla bohužel nejhorší střelbu v kategorii (4+4) a na 20. místě výsledkovku uzavírala (ztráta 6:44,7).
M19 - Kuba Farský v barvách SG Jablonec výborně střílel (1+0) a se ztrátou 1:50,5 skončil na 14. místě - v této kategorii byly výkony prvních 20ti závodníků opravdu hodně vyrovnané.
Junioři - náš odchovanec Ondra Jiránek (SKP Kornspitz) zaběhl výborný závod a se střelbou 1+0 doběhl na druhém místě se ztrátou 33,6 vteřiny.

Sobota 9. 9. večer - Supersprint (jen junioři a muži)
Ondra Jiránek
zkusil štěstí mezi muži a nastoupil v kvalifikaci, kde prvních 12 závodníků postupovalo do hlavního závodu. Byl to hodně vyrovnaný závod, kde Ondra po střelbě 1+3 skončil na 16. místě se ztrátou pouhých 35,6 vteřiny na vítěze.

Neděle 10. 9. - Stíhací závod (všechny kategorie)
M16
- Dan se mírně zlepšil, se střelbou 2+2+2+2 obsadil 24. místo se ztrátou 8:41 na vítěze.
W16 - ani ve stíhačce se nám nevedlo o mnoho lépe, než včera ve sprintu. Opět byla z našich nejlepší Norika, která se střelbou 2+1+3+1 (celkem 7 nezásahů) skončila na 14. místě se ztrátou 4:34,4. Anička opět výborně střílela (2+01+0), ale opět skončila až za Norikou na 21. místě (ztráta 6:08,5). Terka také dobře střílela (1+1+0+2), obsadila 24. místo se ztrátou 8:46,8 na vítězku.
M17 - Jáchym, podobně jako někteří další závodníci, byl dojet nejlepšími a ze závodu musel odstoupit.
W17 - Jole se už dařilo daleko lépe, než včera. Také podstatně lépe střílela (0+2+1+0) a bylo z toho výborné 4. místo se ztrátou 2:11,5 na vítěznou Slovenku. Anežka bohužel dopadla jako Jáchym - byla dojeta a nehodnocena.
M19 - Kuba nestřílel špatně (2+3+1+2), nakonec z toho bylo 19. místo v této mezinárodně asi nejvíce obsazené kategorii se ztrátou 4:05,4.
Junioři - Ondra opět výborně zajel a po střelbě 2+0+3+0 skončil opět na stříbrné medaili, tentokrát s ještě menší ztrátou, než ve sprintu (17,8 vteřiny)!

Závěr - určitě výborná zkušenost pro všechny naše závodníky. Bohužel závodů na kolečkových lyžích je málo a nebude s čím porovnávat... Zvlášť, když teď čeká všechny Mistrovství ČR v krosu...