Zima v Čechách začala a my odjeli do Livigna - soustředění od 2. do 9. prosince 2023

Úvod » Aktuality » Zima v Čechách začala a my odjeli do Livigna - soustředění od 2. do 9. prosince 2023

Fotky ze soustředění najdete zde. A pokud jste se na ně už podívali včera, zkuste to další den znovu - průběžně je doplňujeme, i když jich moc výprava netvoří. Sem tam se něco objeví na WhatsAppu, tak to do naší fotogalerie na Rajčeti přidáme.
Když jsme vyjednávali soustředění na tratích a na střelnici ve vysokohorském Livignu v Itálii (1816m), nepředpokládali jsme, že zima přijde i v Čechách nebývale brzy. A tak když první část výpravy - auto řízené Tomášem Regnerem a v něm další 3 členky klubu - odjížděla v sobotu ráno 2.12., věděla, že opouští Liberec se skvěle upravenými tratěmi nejen v Jizerkách a ve Vesci, ale dokonce i ve Vratislavicích :). A později jsme zjistli, že i na letišti v Růžodole! A věděla také, že ji čeká náročná cesta Českem, Německem, Švýcarskem a Itálií za silného sněžení, před kterým varovali meteorologové hlavně na území Německa, ale největší zdržení naši cestovatelé nasbírali v Čechách :), kde kvůli nehodám na dálnici čekali nejdéle. Takže i příjezd do Livigna se opozdil a přestože vyrazili z domova v ranních hodinách, na místo se dostali až pozdě večer kolem 22. hodiny...
A druhý den zjistili, že Livigno je sice v bezcelní zóně, ale na cenách za tratě se to neprojevilo, ty stoupají. A tak v neděli vzali startovní čísla na tratě (10 Euro na osobu a den a 100 Euro zálohy) jen na jeden den a doufali, že ceny půjdou dolů - vždyť drahé umělé zasněžování při té kalamitě přece platit nemusí. Ale i na recepci dostali několik různých informací a tak jsou zvědaví, jak to nakonec s cenou za tratě bude. Víc nevědí ani další účastníci z Čech, konkrétně Sportovní gymnázium z Jablonce nebo lyžaři ze Žďáru... Uvidíme, jak se situace dále vyvine - to už se bude týkat i druhé části naší výpravy, kdy auto řízené Pavlem Farským s dalšími 4 našimi členy startuje o den později. Záběry ze soustředění budeme zveřejňovat v naší fotogalerii a postupně přidávat další fotky, pokud je budou členové posílat nebo možná i na naše stránky přímo umisťovat. A jako první info můžeme zveřejnit, že vysoká poloha našim dává zabrat - trenér prý po prvních deseti minutách stoupání myslel, že zkolabuje a ani ostatní na tom nebyli lépe - viz videa ve fotogalerii:)... A i když v Čechách je sněhu dost, věříme, že naše první zahraniční soustředění ve větším rozsahu (rodina Farských už zde byla víckrát) přinese našim mladým závodníkům hodně zážitků a rozšíří jejich obzory (a nejen ty sportovní). A věříme, že pobyt bude přínosem i pro Tomáše, který by se po vítězství na MČR 2023 měl v této sezóně zúčastnit Evropských her 2024.
O den později tedy dorazila druhá část výpravy, která ale ještě neměla ubytování a tak pondělní dopoledne strávili na penzionu u první části výpravy. Nejdříve ale udělali lyže - včera to moc na přemrzlém sněhu nejelo. Potom vyrazili (kolem 10,30) na tratě a zjistili, že cena zůstává stejná - tedy 10 Euro za tratě a 7 Euro za střelnici na osobu a den. Vypadá to na to, že se bude převážně lyžovat a na střelnici se vyrazí tak jedenkrát za soustředění.
V současné době tedy jsou v Livignu z našeho klubu trenéři (a závodníci) Tomáš Regner a Pavel Farský, s prvním z nich v autě přijely Kája Regnerová, Anežka Vernerová a Verča Šípková, s Pavlem dorazili Jana Farská, Terka Farská, Bery Lajtkepová a Kryštof Caletka. A připojuje se k nim občas i Kuba Farský, který je tu na soustředění s jabloneckým gymplem. Jídlo budou mít naši společně s jabloneckým gymplem, kde vaří mamimka Tomáše Hasily - díky! Více asi řeknou fotky, ale máme jich zatím jen pár, stažených z WhatsAppu. Prý WiFi nic moc, takže je ani nedávají na naše Rajče... Tak jsme je tam z WhatsAppu dali my, co nám zbylo :). Ale z fotek vidíme, že jen jedí, hrají karty, koupou se v nějakém silně vyhřátém bazénu a vůbec se flákají (dokonce se údajně i učí). Tak nevíme, jestli máme věřit trenérům, kteří říkají: "Nic nového - makáme! Jezdíme jak motorové myši, dnes (čtvrtek) jsme byli na střelnici - strašná zima". Ale o den později se objevily fotky ze střelnice, tak snad něco dělají... Mimochodem - střelnice není moc velká (12 stavů nahazovaných alektricky) a mezi horami okolo se docela ztrácí. Uvidíme, jestli se dozvíme něco nového zítra, kdy by měl být poslední akční den soustředění, v sobotu už bude jen balení a odjezd.
V pátek dopoledne vyrazil Tomáš prozkoumat Passo Forcola ve výšce 2315m, kde dosud nebyly upravované tratě, odpoledne sem zajel i Pavel se zbytkem výpravy. Mimochodem, tratě kromě lyžařského stadionu moc upravované nebyly a lépe začaly vypadat až při odjezdu naší výpravy. A musíme zmínit i fakt, že občas se naši v Livignu potkávali i se soupeři, známými z biatlonových závodů v Čechách, takže víme, že letošní sezóna bude nabitá. Ale v sobotu ráno po osmé hodině vyrazila obě auta směr domov. Naši si museli pospíšit, protože tunel po 9,00 už byl celou sobotu otevřen jen v opačném směru... A tak občerstvení v Rozvadově a kolem 20. hodiny příjezd domů - tak vypadal konec našeho prvního zahraničního soustředění.
 

Zpět na výpis