Účast našeho sportovce na Zimních světových hrách v Itálii v lednu 2024

Úvod » Aktuality » Účast našeho sportovce na Zimních světových hrách v Itálii v lednu 2024

Přinášíme informace z oblasti Trentino v Itálii, kde se konají Zimní světové hry veteránů 2024. A v roce 2026 se v této oblasti uskuteční Zimní olympijské hry!

Nás zajímá hlavně Vermiglio, protože na tratích v Lagheti di San Leonardo v Centru běhu na lyžích a biatlonu se uskuteční 3 závody v biatlonu a hladké závody v běhu na lyžích. A proč nás tentokrát biatlon v zahraničí zajímá je skutečnost, že se jich zúčastní náš závodník (i když pro nás hlavně trenér:)) Tomáš Regner. Předesíláme, že jde o boj "veteránů" - kategorie jsou postaveny pro závodníky starší 30 let. Tomáš se zúčastní v kategorii M2 (40 -49 let) a kategorie jsou dále členěny (pro Tomáše tedy 45-49 let). Uvidíme, jak přesně budou vypadat věkové kategorie ve výsledkových listinách. A to se dozvíme po prvním závodě, kterým bude individuální závod se 4 střelbami (v pátek 12. ledna), za dva dny (neděle 14. ledna) potom sprint (2 střelby) a za další dva dny (úterý 16. ledna) štafety. To byla informace z programu her, ale bohužel až na místě se závodníci dozvěděli, že sprint je přeložen na pondělí! Dny před závodem jsou vyhrazeny pro trénink, takže program bude docela nabitý. Ale rozjede se pomalu (odjezd 9. ledna s Martinem Smetanou a Mírou Balatkou, k návratu ještě na zpáteční cestu přibude do auta "Bóca" Šimůnek) a tak Tomáš se jistě do plného závodního tempa zapracuje. A navíc pojede se zkušenějšími kolegy, kteří už tento superpodnik (1x za 4 roky jako OH) absolvovali a Tomáše, jako vítěze MČR ve své kategorii, pro účast přesvědčili. Držíme mu palce a zde budeme postupně uveřejňovat další informace... A jako bonbónek přidáváme informaci, že Tomáš pojede po biatlonových závodech i hladké závody - 18.1. skate na 15 km a a 21.1. skate na 30 km. Tak to bude výživných 14 dní v Trentinu (nebo chcete-li v Lombardii)! Fotky budeme postupně přidávat na naše Rajče, najdete je zde.
Odjezd dopoledne 9.1. - Tomáš ještě snášel věci a už přijel Martin Smetana se svým autem. A do Vermiglia dorazili vpořádku, protože Tomáš hned dával na Facebook fotku v nové repre kombinéze a pohled na Vermiglio. Domnívali jsme se, že barabizna v popředí je jejich penzionem, ale nebylo tomu tak, fotilo se z jejich balkónu. Spojili jsme se sTomášem po prvním  závodě (tedy v pátek 12.1.) a tak přinášíme kromě výsledků i postřehy Tomáše, případně dalších účastníků...
Slavnostní zahájení her proběhlo ve čtvrtek 11.1. v Sondriu (ale Sondrio je hodně daleko od Vermiglia, takže tam naši závodníci nejeli), o den později už na naši výpravu čekal první závod. Byl to individual na 10 km, v kategorii 30-59 let startovalo 7 českých závodníků. První z nich vybíhal na trať Tomáš se startovním číslem 8 (start v 9:37), číslo 11 měl Balatka, 34 Dytrt, 35 Holubec, 66 Smetana Martin, 67 Smetana Vít a 74 Zatloukal. Další Češi startovali v dalších kategoriích, zajímavý by mohl být start Pavlíny Schorné (resp. její výsledek), ale v našich komentářích se budeme věnovat kategorii, kde startuje Tomáš a ostatní zmíníme jen v případě nějakých úspěchů. Po Tomášově hodnocení organizace nevíme, jestli máme nejdřív přinést výsledky závodu nebo jeho hodnocení. Začneme hodnocením, které přiblíží podmínky:
"Je to tady takové "italské", od podmínek přes přípravu až k těm papírům (myšleny podložky na střelnici - viz dále). Tratě jsme první den jezdili obráceně, protože tak jedou "hlaďaři", úplně přesně trať doznačovali 5 minut před závodem, takže já s tím nízkým číslem jel vpodstatě naslepo. Střelnici stavěli ve středu na holý louce, 5 minut před oficiálním tréninkem u terčů běhal maník s motorovkou a řezal prkna, aby bylo kam pověsit papíry. Střelnice hrbolatá, podložky nějaký papírový, kloužou jako prase. Na značení zbraní 1 borec na 180 lidí, takže se nestíhalo nic, ani nástřel. Takže start posunuli o 15 minut, ale nikomu to neřekli. Startovka byla v 10 večer před závodem a výsledky dnešního závodu až večer, takže supeeeeer."
V samotném prvním závodě - vytrvalostní individuál v pátek 12.1. (v propozicích 10km, ale prý to bylo 12,5km) - byly dlouho k dispozici jen výsledky základních kategorií - tedy 30-59 let a přes 60 let a ani sami závodníci nevěděli, jestli budou vyhlašovány kategorie tak, jak by měly být - po 5ti letech věku. Tomáš skončil v hodnocení té "velké" kategorie (73 závodníků) na 26. místě. Čistým běžeckým časem 40:23,2 byl na 19. místě, zkazil první "stojku" (stěžoval si na neuvěřitelně klouzavé podložky z jakéhosi papíru) - střelba 1+4+1+3. Teprve s několikadenním zpožděním byly zveřejněné oficiální výsledkovky po těch "správných" kategoriích. Ve "své" kategorii 45-49 byl Tomáš šestý (být o jednu ránu lepší, byla by z toho brambora). Za zmínku stojí v mladší kategorii umístění Míry Balatky na 2. místě a dále v kategorii 65-69 vítězství Zdeňka Háka a 3. místo "Bócy" Šimůnka. Mezi ženami v kategorii 40-44 byla zlatá Pavla Schorná, v kategorii 45-49 vyhrála Simona Elvy! Žen startoval oproti mužům asi poloviční počet.
A přidáváme ještě další postřehy: Naši bydlí skromně - ve dvou pokojích na palandách 8 lidí. Tratě jsou vzdáleny od ubytování asi 800 metrů. Normálně jsou v běžeckém areálu jen 3 střelecké stavy se sklopkami, střelnice pro závod byla postavena asi 100 metrů od tohoto místa na holé louce. A my přejeme všem závodníkům, aby se zítra trochu vzpamatovali, zvykli si na zmatky i na papírové podložky na palebné čáře a věřme, že pořadatelé se už polepší a vše kolem sprintu (v neděli 14.1.) už bude ve větším klidu. A že Tomáš si zvykne na podložky na střelnici a stojku zlepší!
Den po individuálním závodě si Tomáš s ostatními vyjel zajezdit do Madonny di Campiglio (my Madonnu známe, ale jen jako sjezdařské středisko), kam se dostali po půlhodince autem. S Tomášem jsme mluvili, když odpoledne připravoval lyže a dozvěděli jsme se důležitou informaci, která nám utekla (i když jsme ji už výše v našich informacích napsali). Nedělní sprint byl přeložen na pondělí a tak někteří z českých závodníků Vermiglio opustili, protože v pondělí už museli do práce a ubytování měli jen do neděle, kdy se měl běžet sprint. A my se divili, že Vít Zatloukal, který v pátek běžel v Itálii individuál už v sobotu startoval v Jablonci nad Nisou na Českém poháru. To tedy musel být fofr! Umístil se zde za našimi závodníky Pavlem Farským a Jakubem Mládkem na 3. místě... Vermiglio bohužel ze stejných důvodů (o přeložení sprintu se dozvěděli až při příjezdu na místo!!!) opouští i Pavla Schorná, vítězka individuálu žen. Tomáš se chystá zítra na trénink na střelnici. Doufáme, že najde recept na klouzavé podložky. Jinak čeští závodníci řeší účast ve štafetách - věkový rozptyl je dost velký, navíc Míra Balatka zvažuje raději místo biatlonové štafety účast v hladkém běhu na 7,5 km, kde má větší šance na umístění. Tak uvidíme, jak vše se štafetou dopadne.
V pondělí 15.1. startoval sprint, přeložený z neděle. Tentokrát se Tomášovi nepovedla ležka. Ale nebylo to s tím "nepovedením" tak jednoduché. Na stavu byl první z celého startovního pole (opět startoval s číslem 8) a střílel do stavů, kde po natažení nespadlo závaží! Takže první rána centr (hlásil kolega Haleberštát od dalekohledu a pokusil se upozornit pořadatele na chybu - ale v angličtině nebyl moc kovaný a tak domluva trvala déle a nepřinesla ani výsledek, který požadoval), druhá rána těsně mimo, Tomáš už samozřejmě měnil polohu, tušil nějakou nepravost, ale dostřílel, odjel 5 koleček. Mezitím domluva s pořadateli, že Tomášovi uznají první centr (odečet za trestné kolečko), ale kalibr, který by zřejmě spadnul (podle síly nárazu tak, jak se jevil v dalekohledu Halberštáta) už neuznali - dohadovali se s finským pozorovatelem od dalšího dalekohledu:). Stoje střílel za 1 a nakonec z toho bylo opět jako v individuálu 6. místo. Tomáš měl ale ohromnou nevýhodu v nízkém startovním čísle (zima -12 stupňů, přemrzlý tupý sníh) - další přímí soupeři v jeho kategorii startovali třeba o 2 hodiny později, kdy už se jelo na podstatně rychlejším firnu. Prostě kategorie 30-59 byla nalosována bez ohledu na kategorie po 5 letech!!! Před ním, stejně jako v individuálu, byla dřívější biatlonová hvězda, vítězný Rösch z Německa, dále Fin, Litevec, Estonec a Francouz (Francouzů je v této kategorii nejvíce, dále ještě USA, SUI, ITA). Ztráta na vítěze 2:50,7. Umístění nejlepších našich v dalších kategoriích - Balatka 2. v kategorii 40-44 let, Hák 1. a Šimůnek 2., takže naprostá nadvláda Čechů v kategorii 65-69. V ženách v kategorii 45-49 zvítězila Simona Elvy.
V úterý 16.1. se běžely štafety. Kategorie pro štafety byly pro muže dvě - 30-59 a 60+, pro ženy 30+. Tomáš běžel ve štafetě s bratry Smetanovými. Zahajoval na 1. úseku, štafetu předával na 10. místě po střelbě 1+1. Martin po střelbě 0+1 postavení o jedno místo zlepšil a Vít po střelbě 0+0 doběhl na 11. místě. Startovalo 22 štafet. Za zmínku jistě stojí poznamenat, že soutěž ovládly štafety Litvy a Estonska, které obsadily čtyři první místa. Teprve pátá doběhla za zbytek světa nejlepší Itálie, finská štafeta byla až na 9. místě. Tomáš si stěžoval hlavně na zimu (startoval na prvním úseku ještě zmrzlý po nástřelu), na spoušti vůbec necítil prsty, při dobíjení jen s problémy vytahoval náhradní náboje a při stojáku musel při opravách dokonce sundávat flintu z remene, jinak nebyl schopný dobití provést. V kategorii 60+ startovalo 7 štafet a zvítězila CZE ve složení Šimůnek, Čech a Hák, v ženách skončila česká štafeta na 3. místě (Elvy, Giovagnoni a Milnerová) - startovalo 10 štafet.
Tím biatlonové soutěže skončily a Tomáše teď ještě čekají 2 skatové závody v hladkém běhu - 18.1. 15 km a 21.1. (poslední den her) 30km. Zatím byly dosavadní soutěže v hladkém běhu oproti biatlonu hodně slabě obsazené, startovalo překvapivě málo soutěžících. Z českých závodníků zatím nejlépe dopadl "Bóca" Šimůnek, který si mezi biatlonovými závody dal ještě klasiku na dlouhé tratě (30 nebo 15 km podle kategorií) a skončil na třetím místě v kategorii 65-69 a dále se v kategorii 70-74 umístil Zuzánek. Ale startovka na 17.1. (15 km klasika) už ukazuje nárust počtu běžců (z našich biatlonistů běží jen "Bóca") a tak je předpoklad, že i na skatové závěrečné soutěže bude už závodníků o hodně více. Zřejmě se zapojí více biatlonistů, nejen ti naši... Zatím jsou problémy s mázou a výběrem lyží na první skate, protože se má dost oteplovat a snad i pršet (zatím jen padal sníh). Tak tolik naše informace z výsledkových listin a rozhovorů s Tomášem...
Ve čtvrtek 18.1. byl na programu soutěží v hladkém běhu Skate 15 km. Ve startovní listině bylo zapsáno celkem 246 závodníků v kategoriích mužů a 68 v kategoriích žen. V ženách nebyla ani jedna zástupkyně České republiky, v mužích jich bylo celkem 8 - z toho 4 ze soutěží biatlonu. Ve věkové kategorii 45-49 byli 2, kteří měli uvedenou zkratku CZ - kromě našeho Tomáše Regnera také Paulů. Start byl hromadný, někdy i několik kategorií dohromady. V Tomášově kategorii bylo 18 závodníků. Ve startovce jsme nenašli "Bócu" Šimůnka, odhadujeme, že se mu naskytla možnost s někým se svézt zpátky a nečekal do konce všech soutěží jako Tomáš s Martinem Smetanou a Mírou Balatkou.
Nicméně rozdíl mezi startovkou a výsledkovkou byl opravdu obrovský! V Tomášově kategorii například nenastoupilo 8 přihlášených závodníků a tak jich startovalo jen 10. Tomáš dojel na 7. místě v čase 50:10,6 (6:36,2 za vítězem). Paulů v jeho kategorii získal bronz! A stříbro z reprezentantů ČR získal Tomášův kolega z auta - Míra Balatka v kategorii 40-44 let! Tak už čeká jen jedna disciplína - v poslední den her - 21.1., 30 km skate!
Neděle 21.1. - konec her, poslední Tomášův závod a jeho špatný konec. Tak jsme čekali, jak dopadne Tomášův poslední závod - hladký běh na 30km bruslením. A nedopadl! Tomáš vzdal. To ovšem byla informace ze zveřejněné výsledkové listiny. Ale situace byla jiná - to jsme se dozvěděli až po návratu Tomáše. Hned po závodě Tomáš odjížděl domů - stavili se jen na vyhlášení výsledků, protože Míra Balatka ve své kategorii zvítězil. Ale vyhlášení bylo ze 14 hodin posunuté na 14,30, Míra si ještě vyjednal, aby jeho kategorií vyhlašování začalo a tak mohl vyrazit domů i se zlatou medailí. Tomáše jsme museli pro informace z posledního dne šikovně vyhmátnout - předpokládali jsme, že po odpolední, večerní a asi i noční cestě z Vermiglia bude unavený a půjde spát. Ale zjistili jsme, že přijel po půlnoci, ráno šel do práce a večer (jak jsme zjistili z rozlosování) jde už hrát  turnaj ve stolním tenisu :). A mezi těmito aktivitami se nám podařilo s Tomášem spojit. Dozvěděli jsme se, že výsledkovky, ze kterých jsme vycházeli v našich zprávách, se prý potom ještě i několikrát měnily, a například Paulů, když si přišel pro bronzovou medaili, se dozvěděl, že ne, že je čtvrtý... Tomáš 30 km skate normálně dojel, jeho průjezd byl hlasateli v cíli komentován, ví, že jeho čas by stačil na 8. místo, ví, že dojel asi 3 minuty před "Bócou". Neví to jen činovníci závodu. Teď jen, jestli pořadatel bude reagovat na protest, zaslaný mailem z telefonu při zpáteční cestě... Měl by, v cíli byly kamery. Když jsme se Tomáše ptali, jak mohlo k takovým přehmatům v době elektroniky dojít, zasmál se a prozradil, že elektronikou pořadatelů byl papír a stopky. Nejvíc se smál naší otázce "A co čipy?". První závody se dokonce běhaly i bez klasického startovacího zařízení, to přibylo později. Tak trochu smutný konec dlouho očekávané výpravy a uvidíme, jestli se za 4 roky účastníci Světových zimních her veteránů vzpamatují a zase pojedou.

Zpět na výpis