2.ČP v biatlonu žactva - Vrchlabí 20.-21. ledna 2024 - tentokrát klasicky

Úvod » Aktuality » 2.ČP v biatlonu žactva - Vrchlabí 20.-21. ledna 2024 - tentokrát klasicky

Vrchlabí není tak daleko jako Nové Město a tak se se žáky na závody podívali i někteří rodiče. Ostatní využili na dopravu "Žabu". Opět startovalo našich 10 žáků. Fotky najdete zde.
Čekali jsme, zda si někteří naši závodníci případně zlepší výsledky z 1. ČP, ale tak úplně (až na výjimky) jsme se nedočkali. Ale na druhou stranu je to pochopitelné - ví se, že klasika není naší silnou stránkou. A druhý den se už běžely jen štafety, které toho moc napravit nemohly - i když v jednom případě jsme trochu doufali...

Sobota 20.1. - Vytrvalostní závod
M12 - Vavro Kubišta slušně střílel (2+0), ale běžecká ztráta na nejrychlejšího čtyři a čtvrt minuty stačila na 13. místo se ziskem 65 bodů. Franta Morava byl na 19. místě se stejnou výslednou střelbou jako Vavro (1+1), na kterého ztratil v běhu 4,5 minuty. Získal 32 bodů.
M13 - Anton Kubišta střílel 1+3, v běhu ztratil na nejrychlejšího 3,5 minuty, získal 58 bodů a skončil na 25. místě.
W13 - v této kategorii si to "rozdávají" mezi sebou 2 naše závodnice - Kája s Ellou. Ne vždy se dá odhadnout, která skončí lépe - tentokrát to byla Kája Regnerová, která měla jednu ze dvou nulových střeleb v kategorii a skončila na pěkném 15. místě - ztráta v běhu něco přes 3 minuty a hlavně zisk 80,58 bodů (2.VT!). Ella Týfová tentokrát špatně zastřílela (2+2) a tak i přes lepší běh než Kája (o 20 vteřin) obsadila 25. místo a získala 69 bodů.
M14 - také zde máme dva závodníky, ale těm se nedaří tolik jako děvčatům o kategorii níž - sice také svádějí mezi sebou boje, ale umístění není uprostřed, ale ke konci výsledkovek. Tentokrát vzájemný souboj vyhrál Jirka Janovský (střelba 3+3+3, ztráta z běhu téměř 7 minut a 27 bodů), který doěhl na 32. místě. Kryštof Bliml byl letos hodně nemocný a to se projevuje i na běhu - ztráta na Jirku 5,5 minuty. Ale podstatně lépe střílel (0+2+1) a tak skončil hned za Jirkou na 33. místě (10 bodů).
M15 - jsme rádi, že Kryštof Caletka potvrdil výborné výkony z 1. ČP. Opět bral medaili - byl to bronz za střelbu 0+0+1, ztrátu z běhu na vítězného Jelínka minutu a deset vteřin a od stříbra ho dělilo necelých 10 vteřin. Získal 91 bodů. Vojta Doubrava byl v předešlých závodech hendikepován problémy se zbraní, ale ani tentokrát to nebylo úplně to, co bychom rádi viděli. Jenže naše představy vycházejí z těsných soubojů Vojty a Kryštofa v létě, a zime se neběhá, ale jezdí na lyžích. A tam zatím Vojta ztrácí - běžecky na Kryštofa ztratil jen minutu, ale v této vyrovnané kategorii je znát každá vteřinka. Vojta střílel 1+1+1 a tak oproti Vojtovi přibyla další minuta. Nakonec z toho bylo slušné 16. místo a 77 bodů, ale kdyby se Kryštofovi ještě přiblížil, nezlobili bychom se...
W15 - minule jsme Anetu Závackou chválili. V sobotu už to na tak velkou pochvalu nebylo - klasika Áně nesedí. Ale kladem rozhodně je, že se opět ustaluje na pěkné úrovni její střelba - 0+1+0. Ale běžecky tentokrát trochu ztratila (3:15) a tak z toho bylo 26. místo a těsně uniklá 2.VT (79,57 bodu).

Neděle 21.1. - Štafety
M12 - Měli jsme v této kategorii, mohli jsme postavit vlastní štafetu. A Franta s Vavrem rozhodně nezklamali - skončili na 5. místě! Franta na svém úseku sice doběhl jako osmý (střelba 1+1 a 2+1) se ztrátou 4:24,7, ale Vavro do toho dal všechno a svůj úsek zaběhl na 4. místě (střelba 0+0 a 2+1) se ztrátou jen 1:30,8 na nejlepšího.
M13 - Anton startoval ve štafetě Klecan, ale právě pro jeho chybu (nedodržení trati - spíš ale totální omyl) byla štafeta diskvalifikována.
W13 - popravdě - tady jsme doufali v lepší výsledek. Nakonec Kája s Ellou skončili desáté - střelba Káji 0+1, 0+1, 9. pořadí na úseku a ztráta 1:51,7 a Ella se střelbou 0+0, 0+1, 9. na úseku a ztráta 2:32,7.
M14 - Jirka startoval s Piškulem z Klecan, ale reprezentovali Liberec. Jirka střílel 3+1 a 1+1, byl na úseku 16. se ztrátou 4:49,9. Jeho kolega byl lepší - střelba 0+0, 0+0, pořadí na úseku 10. a ztráta 3:23,5. Nakonec z toho bylo pro Liberec 15. místo.
M15 - do této kategorie jsme vkládali největší naděje. To se nakonec potvrdilo, ale zamrzelo, že z toho byla jen "brambora" za čtvrté místo. Ztráta na bronz (který by mimořádně potěšil) nebyla velká - 22,2 vteřiny. Vojta střílel 2+1, 0+0, ztrátu na úseku měl 1:03,2 a bylo to na úseku 8. pořadí. Kryštof to vylepšil - střelba 2x0, 2. pořadí na úseku se ztrátou 41,4 vteřiny (bylo to na Jelínka, který střílel 0+0, 0+1) a nakonec tak Kryštof vytáhl štafetu na 4. místo.
W15 - Áňa měla připravenou dobrou parťačku z SK Rover (pod stejnou hlavičkou také štafeta běžela), ale ta nakonec onemocněla a běžela náhradnice. Ale i ta byla v této štafetě (za SK Rover) lepší, než Áňa - střílela 0+0, 0+1, doběhla sice na úseku až třináctá, ale v čase 11:02,3. Áňa střílela úplně stejně jako parťačka, doběhla na úseku jako 11. nejlepší, ale čas měla horší, než kolegyně - 11:52,7. Nakonec z toho bylo 12. místo v daleko nejobsazenější kategorii - celkem zde strartovalo 24 štafet.

Závěr - z pohledu našeho webu je škoda, že se druhý den neběžel nějaký další závod jednotlivců. Sice se konal hladký běh pro kategorii 11 let, která do letoška na ČP nemohla, ale jestli má účel snižovat hodnotu ČP účastí dvou nejmladších kategorií, ve kterých startuje v jedné kategorii 6 a ve druhé 3 závodníci, si nejsme jistí. V naší výpravě potvrdil vysokou úroveň Kryštof Caletka a bylo by určitě dobře, kdyby se na jeho úroveň dotahovali další. Ale jsme trochu pesimisty - i další pohárový závod žactva se jede klasikou :)