1. ČP v letním biatlonu dorostu a dospělých - NMNM 1. - 2. června 2024

Úvod » Aktuality » 1. ČP v letním biatlonu dorostu a dospělých - NMNM 1. - 2. června 2024

V prvním červnovém víkendu se běžel úvodní závod Českého poháru v letním biatlonu v kategoriích dorostu a dospělých. Účast si vyběhlo sedmnáct našich závodníků a patřili jsme tak k největším výpravám. Navíc ale také k nejúspěšnějším!
V sobotu 1.6. se běžel vytrvalostní závod, v neděli sprint. V obou dnech se libereckým závodníkům mimořádně dařilo. V letošní sezóně již startovali na několika regionálních závodech (Beroun, Praha, Plzeň, Liberec a Mladá Boleslav), které byly pro liberecké doslova medailovými žněmi, ale pohárový závod je přece jen něco jiného! Přesto byly liberecké barvy opět na stupních vítězů hodně vidět – a to se ještě několik závodníků, kteří vozí medaile, závodu nezúčastnilo, protože kalendář biatlonových závodů vyšel letos pozdě a někteří závodníci již slíbili účast v týmových závodech jiných sportů. Manželé Regnerovi, z nichž Jana pravidelně vozí medaile z nejvyšších soutěží a Tomáš byl úspěšným účastníkem letošních světových her zimních sportů v Itálii v kategorii Masters, již byli angažováni v tradičním závodě týmů na Ještěd (Leki Ještěd series) a Rostislav Závacký ve vodáckém maratonu na Nise! I bez nich liberečtí dovezli čtyři zlaté, stejný počet bronzových medailí a šest čtvrtých míst!
Bery Lajtkepová v kategorii do 19 let zvítězila v obou dnech po tradičně výborném běhu, ale i skvělé střelbě (v sobotu 1+1+0+0 a v neděli 3+0). Vede tak suverénně celkové pořadí poháru, které dokázala vyhrát i v předešlých dvou sezónách a má opět „zaděláno“ na reprezentaci ČR! Také Jana Farská v kategorii W41 získala medaile v obou dnech – byly to bronzy a přestože ve střelbě měla rezervy, dokázala to díky rychlému běhu! Nositelem zlaté medaile byl v sobotu Jáchym Strašlipka v kategorii do 19 let – jeho střelba byla pro soupeře velkým překvapením, když dokázal střílet 0+0+1+1. Možná by jeho střelbu z dorostenecké kategorie brali i naši reprezentanti ve světových pohárech... V této kategorii byla další nejlepší střelba v součtu 6 minut a Jáchym zvítězil s velkým náskokem 1:34,3. V neděli dokázala získat zlato Aneta Závacká v kategorii dívek do 16 let – střílela 0+1 a skvěle i běžela a zvítězila o 19,4 před závodnicí na druhém místě. A cenná čtvrtá místa vybojovali – Kryštof Caletka a Vojta Doubrava v dorostu do 16 let, Daniel Týfa a Anna Mládková v dorostu do 17 let, Veronika Šípková v juniorkách, Jakub Mládek v M46. A za „svého“ považujeme i odchovance Jakuba Farského, který přestoupil do SG Jablonec a v sobotu bral bronz a v neděli doběhl na čtvrtém místě. Přestupy se týkají v letošním roce i dalších libereckých mladých talentů – spolupráce se silnými kluby v Jablonci (SKP Kornspitz s celou reprezentací a Sportovní gymnázium) je tradicí, podporovanou z obou stran.

Sobota 1.6. - Vytrvalostní závod
M16 - Vojta Doubrava nezastřílel nejlépe, pokazil druhou položku (1+4+3+2) a jen díky výbornému běhu obsadil čtvrté místo a vyběhl si 1.VT (92 bodů). Ztrátu na vítěze měl 1:58,9, ale od bronzu ho dělily 2 desetiny vteřiny... Kryštof Caletka střílel o minutu lépe (1+3+2+3), ale stačilo mu to jen na 11. místo a 86 bodů (ztráta 3:25,5).
W16 - Nikola Rezlerová střílela 4+0+0+1 a bylo z toho 8. místo. Ztráta 3:39,9 a 86 bodů. Áňa Závacká nastřílela podstatně hůř (3+1+3+4) a to stačilo na 13. místo se ztrátou 4:55,3 a zisk 81 bodů.
M17 - Dan Týfa měl střelecky slabší druhou polovinu závodu (0+2+3+3), ale nakonec to ještě stačilo na 4. místo a zisk 85 bodů (ztráta 3:30,0).
W17 - opět dvě naše závodnice v kategorii - Anička Mládková doběhla na 8. místě (střelba 1+2+1+4) se ztrátou 3:24,2 a ziskem 87 bodů. Terka Farská tentokrát nezvládla střelbu (3+5+2+4) a tak to na lepší než 13. místo nestačilo. Ztráta 6:49,7 a 74 bodů.
M19 - majstrštyk Jáchyma Strašlipky! Zastřílel daleko nejlépe z kategorie (0+0+1+1) a jasně zvítězil (100  bodů a 1.VT má v kapse). Viktor Dolejš zastřílel 2+2+1+2 a skončil na 20. místě se ztrátou 5:39,6 a ziskem 75 bodů.
W19 - Bery Lajtkepová zapomněla, že na regionálních závodech nacházela přemožitelku a suverénně zvítězila!
Skvělá střelba 1+1+0+0 a vítězství s náskokem 3:07,6! A samozřejmě 100 bodů a 1.VT... Výborná byla i Anežka Vernerová, po střelbě 0+2+2+2 obsadila výborné 6. místo (ztráta 5:38,7 a 77 bodů). Verča Kmoníčková zůstala kousek za svými kolegyněmi - střelba 1+2+4+1, ztráta 9:10,2 a 62 bodů - 14. místo.
Junioři - Kuba Farský za SGJ doběhl třetí - střelba 1+1+1+2, ztráta 12,8 na vítěze a 0,2 vteřiny na stříbro!
Juniorky - Verča Šípková pokračovala ve svých dobrých výkonech - střelba 1+1+2+2, ztráta 3:55,1 a 87 bodů.
M46 - Kuba Mládek obsadil 8. místo (2+3+4+4, ztráta 3:56,0 a 88 bodů (1,2 bodu od 1.VT). Pavel Farský skončil čtrnáctý - 3+3+3+2, 5:33,1 a 84 bodů.
W41 - Jana Farská brala bronz - 1+3+3+5, 4:45,4 a 86 bodů.

Neděle 2.6. - Sprint
M16 - z našich závodníků byl tentokráte lepší Kryštof - střílel 0+2 a bylo z toho výborné 3. místo s minimálním odstupem na vítěze (17,5 vteřiny) a hlavně vyběhnutými 97 body  a tím zisk 1.VT! Vojta střílel 4+2, tedy hodně špatně, ale přesto dokázal ještě vyběhnout 5. místo a 95 bodů po ztrátě 35,6 vteřiny!!! Odměnou byl i pro něho zisk 1.VT !
W16 - Áňa sprint zaběhla ve velkém stylu - střelba 0+1 a zlato s náskokem 19,4 vteřiny! Věříme, že to bude povzbuzení do dalšího tréninku. Nikola střílela 1+2 a v nabité konkurenci (až do 16. místa byla nejhorší střelba v součtu za 4 minuty!) skončila na 14. místě se ztrátou 2:20,0 a 93 body.
M17 - Dan měl opět horší druhou střelbu (2+4) a tak přes výborný běh nemohl pomýšlet výš, než na 7. místo a 87 bodů (ztráta 1:41,4).
W17 - Aničce se tentokrát závod konečně běžecky podařil (a věříme, že to nebylo naposledy) a skončila na 4. místě , přestože vůbec nezvládla střelbu stoje (leže 1, stoje 5!). Se ztrátou 1:44,9 obsadila 4. místo a škoda jen bodů - necelé 2 body scházelydo 1.VT - 88 bodů). Terka se také zlepšila - po střelbě 2+2 doběhla sedmá se ztrátou 2:18,3 a získala 84 bodů.
M19 - Jáchym druhý den již nezazářil, ale to mu nikdo určitě vyčítat nebude... Střílel 3+2 a doběhl na 13. místě se ztrátou 2:41,3 a získal 77 bodů. Viktor zastřílel o něco lépe, než Jáchym (1+3), ale měl pomalejší běh a bylo z toho 20. místo se ztrátou 3:46,3 a 68 bodů.
W19 - Bery Lajtkepová opět slušně nastřílela (3+0) a opět brala zlato (náskok 37,7 vteřiny na druhou Dlabovou, která běželo o jedno trestné kolečko méně!).
Verča byla tentokrát lepší, než Anežka - po střelbě 2+2 skončila desátá (ztráta 3:14,3 a 76 bodů). Anežka pokazila první položku (5+2) a tak to na lepší než 15. místo stačit nemohlo - ztráta 4:26,6 a 68 bodů.
Junioři - Kuba si o jedno místo pohoršil. Skončil čtvrtý po střelbě 3+2 se ztrátou 43,1 (7 vteřin od bronzu).
Juniorky - Verča si polepšila - skončila na výborném 4. místě po pěkné střelbě (1+1),  jen 3,5 vteřiny od bronzu... Vyběhla si 90 bodů a i ona má tedy 1.VT!
M46 - Kuba si polepšil také na 4. místo, byť střelba na to neukazovala (4+4). Ale Kuba opět ukázal, jaký je běžec! Ztráta na vítěze jen 59,5 vteřiny, 94 bodů a 1.VT. Pavlovi se nezadařilo - střelbu měl na sebe hodně špatnou (4+4) a výsledkem bylo 20. místo se ztrátou 3:56,2 a 78 bodů.
W41 - Jana si opět doběhla pro bronzovou medaili (střelba 3+4, ztráta 1:41,5 a jen těsňoučce od 1.VT (89,48 bodů).

Závěr - Liberečtí biatlonisté se již těší na další závody Českého poháru a kdyby byly podobně úspěšné, nikdo z našich by se nezlobil. V dorostu a dospělých máme opravdu hodně závodníků, ale v žákovských kategoriích bychom rádi další zájemce přivítali. Možné je začít už od 9 až 10 let, každý čtvrtek v 17 hodin v našem areálu v Liberci - Ruprechticích, Krakonošova 330. Zájemci se mohou zařadit do prima party dětí i rodičů, kteří si užívají tréninky nejen ve svém areálu, ale i na libereckém atletickém stadionu, běžeckém areálu ve Vesci, v zimě na tratích v Bedřichově. A stejně mají rádi i účast na závodech po celé republice v letním i zimním biatlonu.