Biatlon v Jablonci n.N. - pátek 29.12. 2017

Úvod » Aktuality » Biatlon v Jablonci n.N. - pátek 29.12. 2017

Opět jsme na závody odjeli bez Tomáše (závody ČP v N. Městě) a bez Pavla Neckáře (nemoc dcery). Vpodstatě jel každý závodník jedním autem, takže na závodech bylo hodně rodičů a sourozenců. Na průběh se můžete podívat na fotkách zde a tady. Podmínky v Jablonci byly výborné, i když trať byla ve sjezdech místy zledovatělá, na což doplatil pádem Ondra JIránek. Konkurence byla podobná jako na předešlých závodech - vzhledem k tomu, že se tentokrát jelo v profi areálu v Jablonci, jsme očekávali podstatně větší účast. Sice přibyli závodníci z Prahy, Teplic a Zruče n.S., ale stejně jako na ostatních závodech dominovali biatlonisté z míst, kde mají pro běh na lyžích kvalitní podmínky.
Opět jsme si ověřili, že na soupeře z Krkonoš a Jablonce běžecky nemáme, opět nás jelo málo (sedm) - tentokrát byla na vině velká nemocnost (jen Bára byla na Šumavě a Petr dal přednost rodinnému výletu na běžkách), což samozřejmě mrzelo hlavně u Markéty Farské a Agy Neckářové, které patří k našim lepším běžkyním. Agy byla dokonce ještě den před závodem na tréninku a výborně střílela, ale večer už měla horečku...
 Přestože v umístění k velkému pokroku nedošlo, v celkovém projevu v běhu i na střelnici to vypadalo o hodně lépe, než minulý týden v Harrachově. V běhu chybí více síly a výbušnosti všem - výjimkou byl Ondra, který zaslouží velkou pochvalu za nasazení a také Kuba, kde jsme pozorovali markantní zvětšení nasazení po tom, kdy ztratil více než minutu čekáním na volnou zbraň, kterou má společnou s Áďou. Snad dokáže toto nasazení předvést, i když nebude po velkém stresu :-)
K jednotlivým závodníkům - Ondra Jiránek nás opravdu mile překvapil - škoda, že měl pád na ledové plotně ve sjezdu, asi tím přišel o cenný bronz. Takto skončil na čtvrtém místě, ale hlavně získal 80 bodů a vyběhl si tak postup na český pohár i MČR (kterého se bohužel kvůli operaci kolene nebude moci zúčastnit)! Je to zatím nejvíce bodů, které dokázal ve svojí závodní kariéře v zimních závodech získat! A to měl ještě v první střelbě kalibr na posledním terči, který se vrátil - ale střelba to byla slušná - 1 + 0 a každou měl kolem 30 vteřin. Dalším naším nejlepším závodníkem, byť skončil na šestém místě, byl Kuba Farský. Jeho bruslení se o hodně zlepšilo, stejně tak činnost na střelnici a také překvapivě dobře nastřílel - 2 + 0 a slušný měl i čas střelby (45 vteřin). Pochopitelně hodně ztratil čekáním na to, až se uvolní jeho zbraň, pochválit musíme jeho psychickou odolnost v této situaci. Naštěstí jsme po závodě zjistili, že i bez čekání by na potřebné postupové body nedosáhl, jinak by to byla opravdu smůla. Verča Šípková si oproti posledním závodům polepšila nejen umístěním, ale i odstupem od nejlepších - to, že po odstřílení si spletla směr a odjížděla v protisměru k nějaké větší ztrátě nevedlo, naštěstí se včas vzpamatovala :-). Další naši závodníci výsledkovku uzavírali - ale nebylo to nijak tragické. Áďa a Áňa se určitě ještě v běhu zlepší, je to o fyzických předpokladech a nasazení (technicky na tom až tak špatně nejsou). Áňa střílela dobře (1 + 1), i když čas byl kolem 1 minuty, Áďa byla z našich ve střelbě nejlepší (0 + 0), rychlost byla kolem 50 vteřin. Štěpán s lyžováním vpodstatě začíná, takže nemůžeme čekat zázraky, ve střelbě má s novou zbraní větší trápení, než s původní - projevilo se to opět na jedné střelbě, kde nemohl vyndat zásobník a opravdu hodně se zdržel a navíc střelba nebyla ani přesná, i když Štěpán normálně střílet umí (2 + 3). Ale věříme, že jsou to jen počáteční problémy při přechodu na lepší zbraň. Bery udělala velký pokrok na lyžích (i když víc agresivity by neškodilo), střílela 1 + 2, ale zejména v první střelbě byla radost se na ni dívat. Navíc se jí postupně daří střelbu zrychlovat - tentokráte tu hezkou první měla za 45 vteřin, což je určitě její osobák!
Takže z Jablonce někteří odjížděli trochu zklamaní, ale oba trenéři konstatovali velký pokrok našich - musíme si uvědomit, že pro většinu z nich je to první zimní sezóna! A to, že se kvalifikační závody jezdí na jejím začátku, kdy ještě nemáme mnoho naježděno, nováčkům samozřejmě nepomáhá.

Zpět na výpis