1. kolo Českého poháru - Letohrad 8. - 10. června 2018

Úvod » Aktuality » 1. kolo Českého poháru - Letohrad 8. - 10. června 2018

Celý úvod letošní letní sezóny jsme věnovali tomu, aby si co nejvíce našich závodníků vybojovalo účast. Nakonec to bylo 6 vzduchovkářů a 8 malorážkařů. Jenže člověk míní...
Vzduchovkářů nakonec odjelo 5 (Ondra si pořídil sádru na levou ruku) a 4 malorážkaři (chyběli Jíťa s pochroumaným nártem, Áňa byla na vodáckém kurzu se školou, Maky nemocná a Maty jel jen na neděli a zvětšil náš počet ve druhém dni závodů na 6). Fotky do našeho Rajčete dodáme ihned, jakmile je Pavel Neckář zpracuje - bráchy Matyho jich druhý den nafotil prý tisíc...
  Vzduchovkáři se poslední dny, kdy jsme přešli na jinou sérii diabolek Exact, hodně trápí. Diabolky vypadávají ze zásobníků a objevují se záhadně ulítlé rány. Trápení pokračovalo i v Letohradě a tak nakonec všichni (kromě Terky, která má nejstarší zbraň a nové diabolky jí nevadí) přešli na modré diabolky Match s rovnou hlavou - a to včetně těch, kteří dosud tyto diabolky nepoužili!!!
  První den se běžel sprint a zahájili jsme velkolepě - Terka Farská v kategorii žákyň A byla druhá! Střílela za 1 (za 0 nebyl nikdo!) a slušně běžela a nestačila jen na Poledníkovou ze Starého Města. Na třetí Riedlovou měla jen 0,4 vteřiny a tak si ověřila, že bojovat se musí vždy! A na rozdíl od regionálních závodů určitě zaregistrovala, že má i běžecky zdatnější soupeřky - například právě Riedlová běžela 3 trestná kolečka... Ale je to výborné umístění a v Terčině první sezóně určitě i nejhodnotnější! Další naší nadějí byla Agy Neckářová v žákyních B. Té se ale střelba nepovedla (2+2) a Agy se už běžecky tolik nesnažila a skončila na 34. místě. Dostala se před ni naše další závodnice v této kategorii, Bery Lajtkepová, která stejně střílela (3+1), ale rychleji běžela a skončila třicátá. V žácích C jsme doufali v úspěch Petra Pacáka, který má letos výbornou sezónu - jenže na posledním tréninku před závodem se mu rozbila flinta, narychlo se mu upravovala flinta Ádi, kterou si ještě Petr stačil vyzkoušet a nevypadalo to špatně. Dobrý byl i nástřel, ale při závodě Petr nastřílel nejhůře v této sezóně (3+4) a skončil na 34. místě - to byl na Petra silný tabák (a to těžko zvládá i menší neúspěchy..). Protože jsme při této akci dostali dvě nové zbraně, předělala se jedna hned na Petra a druhý den už střílel s novou zbraní (lépe, ale to bychom předbíhali, navíc si myslíme, že ve flintě to nebude - ale Petr nové flintě věří a to je také plus...). Kuba Farský střílel také hůř (3+1), ale hlavně se v letošní sezóně nemůže pořádně rozběhnout a tak skončil na 47. místě. Škoda, že se nemohl zúčastnit nejzkušenější z našich - Ondra Jiránek.
  Malorážkaři také zahájili výborně - Bára Matošková, která letos honila limity na ME v plavání a moc toho nenazávodila (alespoň v letním biatlonu ne) ani nenatrénovala (a hlavně ve stoje má velké tréninkové manko), skončila v dorostenkách A čtvrtá! Výborný ležák (za 1), stoják za 4 a docela slušný běh. Na vítěznou Bártovou ze Starého Města sice běžecky neměla, ale například na třetí Zástavovou z Jilemnice, která střílela stejně jako Bára, ztrácela jen čtvrt minuty. Potom už přišli na řadu muži B, kde jsme měli dvojnásobné zastoupení. Pavel Farský, který se na Český pohár překvapivě probojoval, získává zkušenosti - střelba za 3+4 a se  šestnáctým místem byl určitě spokojen. Tomáši Regnerovi se závod povedl (mimořádně dobrá střelba 0+1!) a vybojoval třetí místo! Jana Gittlerová v ženách B hůře střílela (3+3) a skončila šestá. Tak to byl pro některé z našich dobrý den - a ostatní se mohli zlepšit ve druhém závodě, který měli před sebou v neděli.
  Ale v neděli při sprintu se štafetovou střelbou (tedy 8 diabol na jedny sklopky) to Terka rozběhla trochu hůř, než v sobotu. Určitě byla hodně nervózní, přece jen se výborným sobotním umístěním dostala do okruhu favoritek a Terka ještě nepatří mezi zkušené závodnice. Střelba za jedna, ale s trojím dobíjením a slušné (i když tentokrát už ne vynikající) umístění na 13. místě. V této kategorii, která má kratší trať, na střelbě hodně záleží a 11 závodnic z 12, které byly před Terkou, měly střelbu za 0. Zato Agy ve starší kategorii se neděle povedla - večer se ještě seřizovala vzduchovka, která měla malou rychlost a kalibry nechtěly padat a v závodě střílela Agy 0+0 jen s jedním dobíjením a skončila na 10. místě - jen o 0,4 vteřiny za závodnicí před sebou a s vteřinovými rozdíly až do 6. místa (opět se ukazuje, že rozhoduje každé zdrženíčko na trati i na střelnici při manipulaci se zbraní, samotné střelbě i cestou mezi stojanem a podložkou). A důležité - Agy si vyběhla 1. výkonnostní třídu a má zajištěnou účast na dalších kolech poháru i na MČR, ať se děje cokoliv!  Bery se v neděli nepovedla druhá střelba. První střílela za 0 bez dobíjení a měla to výborně rozběhnuté, ale druhá střelba i při třech dobíjeních byla za 3! Na lepší než 33. místo to nestačilo. Ale se stejnou nebo horší střebou před ní byla jen Krupová z Rožnova, takže běžecky to bylo v pořádku. Ve starších žácích si Petr proti sobotě polepšil - a to přesto, že střílel s narychlo upravenou úplně novou zbraní, na kterou nebyl zvyklý a měl i problémy s posunem zásobníku. Přesto střílel 0+0 s jedním dobíjením, kolik času ztratil problémy se zásobníkem těžko určit, skončil sedmnáctý. Kuba také střílel výborně (0+0), ale měl přece jen víc dobíjení (čtyřikrát - 1+3) a běžecky to bylo opět o něco slabší. Musíme však dodat, že v této kategorii jsou rozdíly mezi závodníky minimální!
  V nejmladší malorážkové kategorii Bára opět potvrdila dobrou střelbu leže (0 s jedním dobíjením!) a překvapivě jí šla i stojka (za 2 s trojím dobíjením). Skončila sedmá, dá se říct, že za 1. kolo poháru jí patří zasloužená pochvala. V neděli už dorazil i Maty Neckář, opět potvrdil, že mu střelba jde (leže 0 s trojím dobíjením, stoje 1 s trojím dobíjením), běžecky k umístění hodně vepředu ještě něco málo schází. Tentokráte to bylo 17. místo s malým odstupem na vítěze a hlavně - vyběhnutá 2. VT a tím i vyběhnutý postup na MČR! V kategorii mužů B Tomáš opět dobře střílel (leže 0, byť s trojím dobíjením a stoje 0 s jedním dobíjením) a bylo z toho hezké 4. místo. Pavel si oproti sobotě o trochu pohoršil, skončil devatenáctý (střelba 2+4). Jana v ženách C střílela za 0 leže (dvakrát dobíjela) a za 2 stoje a skončila pátá.
  Takže plusy naší účasti v Letohradě - vyběhnuté další postupy na MČR ve vzduchovkách i malorážce, 2 medaile, brambora a v dalších případech zjištění, že máme na to, být ještě výš - nebylo to tak špatné!