2. kolo ČP - Bystřice pod Hostýnem 23. a 24. června 2018

Úvod » Aktuality » 2. kolo ČP - Bystřice pod Hostýnem 23. a 24. června 2018

Do Bystřice jsme odjížděli opět s problémy co se účasti našich závodníků týče. Ondra Jiránek zraněný se sádrou, Bára Matošková po klíštěti na antibiotikách,  Maty Neckář stavěl skautský tábor a Áňa Lehmannová byla na svatbě - zatím ještě ne na vlastní :-)! Na jedné straně děláme všechno pro to, abychom si vyběhli účast na Českém poháru a když se to vcelku povede, dopadne to takhle... A to ještě musíme říct, že Maky Farská odjížděla po delší nepřítomnosti na trénincích, způsobené nemocí. A nesmíme zapomenout na Jíťu Gittlerovou, která pro zranění také nemohla dlouho trénovat a sobotní dlouhý závod proto vynechávala i z toho důvodu, aby si zranění nártu neobnovila.
Na cestu nám tak stačila jen dvě auta - v pátek ráno v 9 hodin odjížděl Tomáš se vzduchovkáři a hodinu a půl po něm Fary s malorážkaři (Fary jel do Bystřice Tomášovým autem 6 hodin a zpátky svým za 3,5 hodiny :-) ). Čekaly je tréninky na tratích a střelnici. Všichni už byli staří mazáci :-), jen Jáchym Strašlipka byl na svém prvním velkém závodě, když si nominaci vyběhl minulý týden v Jílovém. Ubytováni byli všichni na chatě s Manušicemi.
V sobotu se běžel závod s hromadným startem - ten byl novinkou i pro některé z těch "starých" mazáků. Dobře závodila opět Terka Farská v kategorii žákyň A - tentokrát střelba za 2 a 5. místo (jednu! desetinu vteřiny za čtvrtou). Jáchym v žácích B ve své premiéře na tom nebyl špatně - střelba 2+2, 21. místo a 73 bodů. V žákyních B byla z našich lepší Bery Lajtkepová - 15. místo se střelbou 2+2, hezkých 86 bodů a výrazně lepší běžecký čas než Agy Neckářová - ta byla na 23. místě - střelba 3+1 (zamlžené brýle při první střelbě moc nepomohly...) a 79 bodů. Bery patřila běžecky hodně dopředu a my víme, že umí i lépe střílet... V žácích C tentokrát Petr Patzák nepatřil k nejrychlejším, k tomu střelba 2+0 a bylo z toho 18. místo a 85 bodů. A celé to bylo proto, že měl opět problémy se zbraní - zásobník mu přeskočil vždy více, než měl a tak na střelnici strávil hodně času. Proč je to na tréninku bez problémů a na závodech má Petr problémy, to ví čert! Kuba Farský střílel 3+1 a hůř běžel - 41. místo a 70 bodů do žebříčku. Odpoledne přišli na řadu malorážkaři - Maky (dorky A) nezačala nejlépe - tréninková pauza byla znát na střelbě (3+3+5+5 - navíc spadlá krytka na dioptru bránila dovření závěru a tak měla spoustu nevystřelených ran) i na běhu a bylo z toho poslední 10. místo a 51 bodů. V mužích B to byl pro Tomáše Regnera průměrný výsledek - střelba přitom ve výsledku nebyla tak špatná (1+2+2+3), ale strávil na ní hodně času - problémy s tím, že mu náboje nešly dotlačit do laufu a nešel zavřít závěr. Na víc než 12. místo a 79 bodů to nestačilo. Pavel Farský nestřílel nejhůř (je prakticky bez tréninku a tak 1+4+3+4 není zas tak špatný výsledek), skončil na 19. místě. Jana Gittlerová, podobně jako Tomáš, asi nebyla spokojená -  střelba 5+1+4+3, 5. místo a 79 bodů. Když se zjišťovalo, proč jí to chodí pokaždé jinak, tak se na to přišlo - totálně povolený dioptr, uvolněné průhledítko - prostě ti začátečníci si flinty moc nehledí!
Tak uvidíme, co přinesou nedělní sprinty! Snad se na to všichni co nejlépe vyspí... I když, z předešlého textu je jasné, že trenéři, kteří se převtělili do role techniků, měli co řešit. Výsledky z druhého dne ukázaly, že si i v roli techniků vedli dobře.
Ale podle nedělních výsledků také vidíme, že někteří závodníci se vyspali dobře, jiní hůře!
Terka v žákyních A včerejší dobré umístění neobhájila - střílela sice opět za 2, ale hodně jejích soupeřek bylo ve střelbě lepších (za 1, nula nebyla žádná) a navíc byyly rychlejší i některé z těch, které střílely za 2 jako Terka. Nakonec tedy 11. místo, ale bylo to těsné - mezi 5. a 11. místem bylo jen 15 vteřin. To ukazuje i slušný bodový zisk Terky - 83 bodů. Ve starší kategorii žákyň se v neděli více dařilo Agy - nastřílela o dost lépe, než v sobotu (0+2) a skončila dvanáctá s 87 body. Bery sice opět o málo lépe než její kolegyně z klubu běžela, ale katastrofální byla první střelba - za 4! Také druhá střelba nebyla úplně vynikající a tak celkových 6 trestných kol na lepší než 31. místo a 76 bodů nestačilo. Pochvala ale Bery patří za to, že i přes hroznou střelbu závod nevzdala a dobře zaběhla! Mezi kluky v kategorii B Jáchym střílel opět 2+2 a v běhu mu něco na nejrychlejší scházelo, ale výsledek byl opět dobrý - jen o jedno místo horší, než včera (22. místo) a na druhé straně o 1 bod více do žebříčku (74  b.). Mezi staršími žáky Petr tentokráte lépe běžel (respektive problémy se zbraní ho nezdržovaly) a i když střelba byla opět za 2 trestná kolečka, bylo z toho podstatně lepší umístění (11. místo), ale hlavně - 91 bodů a 1. výkonnostní třída! Stává se tak po Agy dalším naším vzduchovkářem, který má vyběhnuté všechny české poháry i MČR! Kuba zůstal se třemi kolečky (1+2) a hlavně slabším během za svým klubovým kolegou - 39. místo a 72 bodů, oproti sobotě tedy mírné zlepšení.
Odpoledne přišel čas malorážkařů. Maky v dorostenkách A opět nestačila, přece jen po nemoci to bude ještě asi nějakou dobu trvat - opět střelba 3+5 (a zvlášť stoje obstřelovala terč docela zdatně :-)) - mírně si ale polepšila a skončila na 8. místě s 63 body. V neděli běžela i Jíťa Gittlerová v nebývale silně obsazené kategorii dorostenek B (kvůli zranění raději nedráždila nárt při včerejším dlouhém hromaďáku) a bylo z toho 14. místo. Střelba slušná (3+1), ale běžecky po tréninkovém manku (a možná i ne zcela doléčeném nártu) nestačila. Aby se dostala na MČR, potřebovala by letos zaběhnout 2. VT a 76 bodů na to nestačilo. V mužích B se Tomášovi střelecky dařilo (1+1 - nejlepší střelba v kategorii), běh také nebyl špatný a tak z toho bylo pěkné 5. místo a hlavně vyběhnutá 1. VT - 91 bodů. Tomáš ji sice už má vyběhnutou několikrát, ale přece jen to na výsledkovce vypadá lépe, než 79 bodů... Pavel si polepšil na 15.  místo - střelba 3+4 a minimální odstup od závodníka před sebou. A zbývá už jen výsledek Jany v ženách B - proti včerejšku slušněji střílela (díky, technici - 1+2), polepšila si na 4. místo (necelých 8 vteřin od bronzu) a získala 87 bodů (škoda - od 1.VT ji dělilo pár vteřin...).
Tak to byl druhý - a pro nás asi lepší - závodní den 2. kola Českého poháru. Před zpáteční cestou ještě Tomáš předal Petra kolegům z Prahy, kteří do Letohradu na soustředění biatlonových nadějí vezli své závodníky a nám nezbývá, než se těšit do Letohradu příští sobotu. To sem na regionální závod pojedou ti, kteří potřebují získat nějaké ty bodíky do republikového žebříčku, aby nás třeba na další kolo Českého poháru mohlo jet ve vzduchovce ještě víc, než teď do Bystřice. Ale na druhé straně, asi to bude hodně těžké, protože tu budou účastníci soustředění nejlepších závodníků klubů biatlonu z celé republiky. Uvidíme, jak budou rozděleni v kategoriích...