3. kolo ČP - Jilemnice 7. - 9. září 2018 - skvělá Bery Lajtkepová

Úvod » Aktuality » 3. kolo ČP - Jilemnice 7. - 9. září 2018 - skvělá Bery Lajtkepová

Na 3. kolo ČP nakonec odjelo méně závodníků, než by mohlo - někde školní akce, nemoc, úraz nebo jiná příčina. Výsledkem bylo 7 žáků a 5 malorážkařů ve třech autech (řidiči Tomáš, Fary a Blesk) s ubytováním v penzionu na Benecku. Fotky zatím alespoň z neděle, kdy se přijeli podívat rodiče Verči, najdete zde.
Po pátečním tréninku čekal v sobotu nástřel a závod nejdříve malorážkaře, odpoledne žáky. Jako vždy při větším počtu našich závodníků bychom mohli hodnotit některé více a jiné méně, ale jedničkami, na které bychom neměli zapomenout, určitě byli Bery Lajtkepová a Ondra Jiránek. Ale pojďme tak, jak se závodilo.
V sobotu se běžel vytrvalostní závod - tedy delší tratě, více střeleb (u malorážek) a trestné vteřiny. V malorážce v dorostenkách "A" Bára Matošková špatně nastřílela (hlavně leže, protože stoje prostě zatím neumí - a přesto měla ležku horší než stojku...) a 5L+4S+4L+2S už doběhnout nešlo. Bylo z toho 18. místo a 73 bodů. Také Jíťa Gittlerová se v dorostenkách "B" neumístila o mnoho lépe, byť střílela o trochu lépe, než Bára - 22. místo a 68 bodů. Jana Gittlerová v ženách "B" skončila na 6. místě, ale trochu už tradičně se jí moc nedařila střelba (11 nezásahů, když nejlepší střelba v kategorii byla 5 nezásahů), která v této kategorii rozhoduje, běžecky jsou závodnice v této kategorii celkem vyrovnané. Ale výsledky byly i celkově vyrovnané, takže Jana brala slušných 92 bodů. V mužích "B" skončil Tomáš Regner jako nejlepší z našich čtvrtý (4+2+1+1) a získal 93 bodů, Pavel Farský byl na 15. místě (po výborné první střelbě za 1 měl další střelby 3+4+3) se 77 body.
Žáci si první den vedli dobře - Terka Farská v žákyních "A" sice měla jeden ze svých nejhorších výsledků sezóny (vůbec se jí nepovedla střelba - za 4 - a skončila na 23. místě a vybojovala 80 bodů), ale další naši závodníci si již vedli lépe. Jáchym Strašlipka sice také pokazil první střelbu (za 4), ale další už měl podstatné lepší (za 1) a nakonec z toho bylo 32. místo a 63 bodů - je třeba si uvědomit, že kategorie na tomto kole ČP byly hodně obsazené a čím delší tratě, tím větší rozdíly v zisku bodů (časový odstup od vítěze). V žákyních "B" se nám již tradičně daří - tentokrát Bery Lajtkepová zastřílela za 0, opět slušně běžela (dlouhé tratě jí svědčí více) a bylo z toho 8. místo a hlavně zisk 1. VT za 91 bodů! Je možné, že tím umožnila účast na MČR další naší závodnici Jole Závacké, která byla v republikovém žebříčku první nepostupující na MČR! Agy Neckářová střílela 1+0 a mělo o trochu horší běh, než Bery - ale bylo z toho slušné 14. místo a 84 bodů. V další kategorii - žáci "C" tentokrát Ondra Jiránek porazil Péťu Patzáka, se střelbou za 0 skončil na 10. místě a získal 87 bodů - trochu škoda, do 1. VT, která by mu zůstala i do další letní sezóny, zbýval kousíček. Péťa střílel 1+3 a bylo z toho 32. místo a 78 bodů. I v poslední kategorii (žákyně "C") jsme měli zástupkyni - Verča Šípková si vedla dobře - střílela 1+0, skončila na 22. místě a získala 85 bodů. V této neobsazenější kategorii startovalo 54 závodnic.
V neděli byly na programu sprinty (kratší tratě, u malorážek méně střeleb a za špatnou střelbu trestná kolečka). Tentokráte začínaly žákovské kategorie a teprve odpoledne přišly na řadu malorážkové disciplíny.
Žákyně "A" - pro Terku to evidentně nebyl dobrý víkend. I ve druhém závodě hůře střílela (tentokrát za 3) a bylo z toho 25. místo a 72 bodů. Na krátké trati se špatná střelba moc naběhnout nedá, kromě toho možná i běžecky Terce trochu scházelo... V žákyních "B" byla opět Bery lepší než Agy, ale výborná umístění z předchozího dne už naše dívky nezopakovaly. Bery střelba 1+0 a rezervy v běhu (kratší tratě Bery tolik nesvědčí) a bylo z toho 21. místo a 86 bodů. Agy skončila na 36. místě, když jí nevyšla střelba (1+3) a brala 76 bodů. V žácích "B" Jáchym střílel lépe než v předchozím závodě (1+1) a skončil dvacátý se slušným bodovým přídělem 79 bodů (hodí se do žebříčku). V žákyních "C" se Verče tentokráte tolik nedařilo - střelba 2+2, 74 bodů a 45. místo. Že by návštěvy rodičů na závodě Verče neprospívaly? (Ne, to byla jen taková nešikovná poznámka - byli bychom rádi, kdyby rodiče jezdili na závody co nejvíce, zvláště, když místo závodu není tak daleko!) Ani v kategorii žáků "C" se nám nevedlo tak dobře, jako včera - Petr Patzák (střelba 0+1) byl tentokráte těsně před Ondrou, který špatně střílel (2+1). Ale Ondra se v poslední době běžecky zlepšuje a když se mu povede střelba, je opravdu konkurenceschopný. Péťa má běh už dlouho na slušné úrovni, ale trochu ho sráží spěch při manipulaci se zbraní na střelnici. Tady má ještě rezervy a často ho trápí závady, které si unáhlenou manipulací se zbraní přivodí. Takže 25. místo Péti (a 83 bodů) a 27. místo Ondry (82 bodů) určitě nepovažujeme za jejich limity.
Odpoledne přišla řada na dorost a dospělé. Oproti včerejšku se hodně zlepšila Bára - jedna z nejlepších střeleb v kategorii dorostu "A" (1+2) vedla k výbornému 10. místu a zisku 81 bodů. Jítě ve starší kategorii se už tolik nevedlo - 2+4 a 21. místo, zisk 71 bodů. Jana si v ženách "B" polepšila na 4. místo se slušnou střelbou 2+2. 3. místo jí uteklo o 5 vteřin... A v mužích "B" Tomáš skončil pátý (horší střelba 3+3) a Pavel se dostal na 14. místo (se střelbou lepší než Tomáš! - 2+3).

Co říci závěrem.
V žácích nám tento závod ukázal, kde jsou ještě u některých našich mladých biatlonistů rezervy, ale některým určitě zvednul sebevědomí a ukázal jim, že mají na výborná umístění i při následujícím MČR (14 dní uplyne jako voda).A díky Bery možná budeme mít v nominaci na MČR další závodnici - Jolu Závackou, která si určitě nominaci zaslouží! Zatím byla v žebříčku první nepostupující a když si Bery vyzvedla 1. VT, Jola by se měla v republikovém žebříčku dostat na poslední postupové místo!
Malorážkaři mají sice své mistrovství až za 3 neděle, ale když vidíme, jak často na závodech i trénincích naši dorostenci a dorostenky chybí, je jasné, že naděje ze začátku sezóny, kdy si brzy všichni vyběhli postupy na ČP a MČR a věřili jsme v dobré výsledky, se letos asi nenaplní... Bohužel u většiny z nich biatlon není na prvním místě a navíc se mnozí věnují (a někteří úspěšně) i dalším sportům. Potom samozřejmě v rámci republiky nemohou stačit těm, kteří biatlonu dávají víc...

Zpět na výpis