První biatlon v nové sezóně - Jablonec 29. prosince 2018

Úvod » Aktuality » První biatlon v nové sezóně - Jablonec 29. prosince 2018

Zatím všechny naplánované biatlony v nové zimní sezóně odpadly, museli jsme oželet i ten 28.12. v Mikulášovicích a tak v sobotu 29.12. jsme se už všichni těšili do Jablonce - je to blízko, kvalitní zázemí, jistota umělého sněhu. Ale to jsme poněkud podcenili počasí - opravdu bylo nevlídně, mlha, poprchávalo - více můžete vidět na fotkách.
Byli jsme tu skoro všichni - kromě Filipa, který ještě zimní sezónu nezahájil a Péti, který dal stejně jako vloni přednost tradičnímu rodinnému výletu. Škoda, ostatní už svoji formu a předpoklady v nové zimní sezóně znají, na Péťu to teprve čeká - a zatím v konkurenci těch nejlepších závodníků, kde chyběli jen ti z Moravy a Starého Města, se stejně jako v loňské sezóně ukázalo, že na krkonošské závodníky, ať už jsou z jakéhokoliv klubu, ostatní mají jen výjimečně (například v kategorii M12 vynikající lyžař Jelínek z Trefy). Ale na ostatní kluby zbyla maximálně jen třetí místa na stupních vítězů - jenou z těch bronzových byla i naše Jola Závacká, pro kterou to bylo její první umístění na bedně v biatlonových závodech...
V kategorii M12 byl Jáchym Strašlipka v polovině startovního pole, skončil sedmý s hodně nevyrovnanou střelbou - první střelba za 4 a druhá za 0! Ale i s lepší střelbou by to bylo umístění maximálně o stupínek lepší, na ty nejrychlejší ztratil 5 minut - získal 48 bodů. Ve stejné kategorii dívek brala Jola Závacká bronz - střelba 2+4, na první dvě závodnice z klubu Krkonoše běžecky ztrácela o něco méně, než Jáchym, ale také to bylo 5 minut. Ve W13 jsme sledovali totální bloudění Bery Lajtkepové, která ze všech našich závodníků nejlépe střílela - 1+0! Nakonec se jí rozhodčím sželelo, nediskvalifikovali jí, protože blouděním ztratila daleko více času, ale 1 trestnou minutu za neodjetí trestného kolečka jí dali. Přesto byla o jedno místo lepší, než Agy Neckářová, která měla vynikající nástřel, ale v závodě střílela 1+2. Naše závodnice skončily na 12. a 13. místě a také ony běžecky na nejlepší neměly - 46 a 44 bodů. V kategorii M14 se Kuba Farský běžecky nejevil špatně, ale nakonec v cíli při slušné střelbě 2+0 také na vítěze ztrácel 5 minut (i když pochopitelně na delší trati, než měly předchozí kategorie) - 64 bodů a pěkné páté místo. Devátý skončil Štěpán Kuřák při střelbě 2+2, 39 bodů. V M15 zcela nevysvětlitelně střílel Ondra Jiránek - první střelba za 5 a druhá za 0!!! Bylo z toho nejhorší střelba v kategorii a šesté místo - a i kdyby byla střelba lepší, tak by také Ondra na nejlepší závodníky něco běžecky ztrácel, ale ve srovnání s ostatními našimi závodníky by to bylo výrazně méně. Ve W14 byla Verča Šípková nejlepší mimo krkonošské kluby - skončila pátá, střílela 1+2, získala 67 bodů a výrazně si polepšila oproti loňské sezóně, kdy dobíhala v závěru. Ve W15 jsme se obávali diskvalifikace Verči Pospíšilové, která špatně manipulovala se zbraní na palebné čáře, nakonec k tomu nedošlo, ale Verča v této nabité kategorii (všechny soupeřky z krokonošských klubů, jedna z Jasanu Aš a jedna z Elánu Zruč) zatím na soupeřky nestačila - získala 40 bodů. Nicméně na rozdíl od nástřelu, kde měla velké problémy, v samotném závodě střílela slušně (1+3), možná nejlépe ze všech dosavadních závodů. Byly to její první závody v zimním biatlonu.
Co říci závěrem - hodně poučné pro naše závodníky, doufejme, že si vemou k srdci hodnocení trenérů po závodě - chyb tu bylo více, než je třeba. Od nedůrazné práce na lyžích, přes obvyklá hledání flinty na střelnici, špatnému výběru stanoviště (jinde, než byl prováděn nástřel) až po kulometnou palbu, kde by na některé naše závodníky rychlostí nestačili ani ti ze světového poháru (ti ovšem střílejí podstatně lépe!). Potřebovali bychom, aby byl sníh i na naší střelnici, abychom mohli trénovat i střelbu s lyžemi, příjezd i odjezd ze střelnice, nandávání holí - prostě všechno to, co právě závodníci z Krkonoš díky dobrým sněhovým podmínkách ovládají.

Zpět na výpis